Okuma yazmaya geçişte drama yönteminin kullanımına dair ilkokul birinci sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the questions of the primary first year teacher in the use of the drama process
- Tez No: 528304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLİN SÖZER ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İlk okuma yazma öğretimi bireyin yaşamı boyunca gerekli bilgileri edinebilmesinin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, ilk okuma yazma hayat boyu öğrenmenin ilk basamağıdır. İlk okuma yazma öğretiminde verilecek bilgilerin kalıcı ve etkili olması bu dönemde yapılan çalışmaların özelliğine bağlıdır. Bu araştırmada, ilköğretim birinci sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretiminde Okuma yazmaya geçişte drama yönteminin, kullanımına dair birinci sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi ile ilgili görüşlerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulaması, 2016-2017 öğretim yılında İstanbul il merkezinde İstanbul ili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 22 ilkokul ve ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Küçükçekmece, Fatih, Kadıköy, Avcılar, Bahçelievler, Tuzla, Bağcılar, Bakırköy, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Şişli ilçelerinde 13 devlet 9 özel okulda görev yapan 80 tane birinci sınıf öğretmeninin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma verileri, öğretmen görüşlerini daha net ortaya çıkarabilmek amacıyla, nitel araştırma yöntemlerinden yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin toplanmasında deşifre yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler“Betimsel Analiz”tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin görüşlerinden elde edilen bulgular araştırma sorularına göre sınıflandırılmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Ayrıca öğretmenlerin görüşlerinden birebir alıntılar yapılarak bulgular desteklenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; görüşülen birinci sınıf öğretmenlerinin bayan olduğu, çoğunluğun devlet okullarında çalıştığı, çoğunluğun sınıf öğretmenliği mezunu olduğu, mesleki deneyim olarak 16-20 yılları arasında çoğunluğu oluşturduğu görülmüştür. Görüşülen öğretmenlerin, çoğunluğu lisans eğitimi dışında bir eğitim almamışlardır. Yapılan araştırmada görüşülen öğretmenler genellikle dramanın tanımını yapmışlar ve drama hakkında bilgiye sahip oldukları görülmüştür. Araştırmada görüşülen öğretmenlerin çoğunluğu dramayı, okuma yazma öğretiminde kullandıkları, drama etkinliklerinin yapılacağı sınıflın yeteri kadar büyük olması gerektiği, öğretmen önce kendisi uygulamalı rol model olmalı , öğretmen Rehber olmalı, Öğrenme ve bilgiler kalıcı olur, Drama yönteminin zayıf yönünün Olduğunu Düşünmüyorum, Öğrencileri daha iyi tanıma fırsatı doğar. Drama yönteminin sorun olabileceğini düşünmüyorum ve dramayı öğrtmenler tüm dersler için kullanmalı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first literacy teaching forms the basis for the individual to obtain the necessary information throughout his / her life. For this reason, the first literacy is the first step of lifelong learning. The fact that the information provided in the first literacy teaching is permanent and effective depends on the nature of the studies carried out in this period. In this research, it was aimed to determine the opinions of the primary school teachers about the examination of the views of the first grade teachers on the use of the drama method in reading and writing in the first literacy teaching. The application of the research was carried out in 22 elementary and primary schools affiliated to the Istanbul Provincial Directorate of Education at the provincial center of Istanbul in the 2016-2017 school year. The sample of the research was applied to the opinions of 80 first grade teachers working in 13 state and 9 private schools in the provinces of Istanbul, Küçükçekmece, Fatih, Kadıköy, Avcılar, Bahçelievler, Tuzla, Bağcılar, Bakırköy, Eyüp, Gaziosmanpaşa and Şişli. The research data were collected through semi-structured interview method from qualitative research methods in order to clarify teacher opinions more clearly. Deciphering method is used for collecting the data. Research data were collected using a semi-structured interview form. Data from semi-structured interviews were analyzed using the“Descriptive Analysis”technique. Findings obtained from the opinions of class teachers participating in the research were classified according to research questions and presented in tabular form. In addition, it was tried to support the findings by making individual quotations from the opinions of the teachers. According to the findings obtained as a result of the research; it has been observed that the first class teachers interviewed are female, the majority are working in public schools, the majority are graduated from classroom teachers, and the professional experience is between 16 and 20 years. Most of the interviewed teachers did not have an education other than undergraduate education. The teachers interviewed in the survey conducted the definition of drama and found that they had knowledge about the drama. The teacher should be an applied role model first, the teacher should be the guide, the learning and the information become permanent, I do not think that the drama method is weak, I do not think that the students are better acquainted with the students. pportunity arises. I do not think that the method of drama can be a problem, and the drama has reached its conclusions that teachers