Perspectives on Greek national identity in the light of an istanbul Greek Newspaper, 1908-1911
İstanbul Yunan Gazetesi ışığında Yunan ulusal kimliği üzerine perspektifler, 1908-1911
  1. Tez No: 528310
  2. Yazar: MAGDALINI BAKALI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ulusal kimlik, birçok faktörün yanında, tarihsel dönem, önemli olaylar ve coğrafi konum ile ilişkili karmaşık bir kavramdır. Ulusal kimliği tanımlamak birçok sosyal, ekonomik ve politik dönüşümlerin yaşandığı ve çeşitli farklılıkları içinde barındıran Osmanlı İmparatorluğunda, özellikle de 19. yüzyılda, bilhassa zordur. Bu tezde, 1908-1911 döneminde İstanbul'da yaşayan Osmanlı Rumlarının bulundukları konum, 1830'da kurulan Yunan ulus-devleti gibi dış faktörler ve 1908 Jön Türkler Devrimi ve sonrasında uygulanan politikalar gibi önemli tarihsel olaylarla ilişkili olarak kendilerini nasıl algıladıkları incelenmektedir. Osmanlı Rumlarının imparatorluğu etkileyen bu değişiklikleri nasıl değerlendirdiklerini ve bunlara ne şekilde tepki verdiklerini anlamak ve açıklamak için basın kullanılmaktadır. Birincil kaynakları imparatorluğun iç ve dış işleri hakkında analizler yapan ve Yunanca yazılan bir Yunan gazete olan Politiki Epitheorisis'ten alınan makaleler oluşturmaktadır. Birincil ve ikincil kaynaklar üzerinden, Osmanlı Rumlarının politikleşme süreci ve önemli bir azınlıktan ulusallaşmış bir varlığa dönüşümü açıklanmaktadır. İstanbul'daki Osmanlı Rum cemaati içerisindeki görüşlerin farklılığı ve çalışılan dönem öncesi ve süresince gerçekleşen sürekli değişimler, cemaatin dönemin Yunan ulus-devletinde yaşayan Yunanların kimliğine yakın ve tek bir kimlik olarak tanımlanmasını zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
National identity is a complex concept that among others, is relevant to a historical period, significant events and geographical location. It is particularly difficult to define national identity in the context of such a diverse entity as the Ottoman Empire especially in the 19th century empire, with all the social, economic and political changes that affected it. This thesis assesses the way the Ottoman Greeks residing in Istanbul of the 1908-1911 period perceived themselves in relation to their location and in relation to outside entities such the Hellenic Kingdom, established in 1830. Whatever their significant stances during the historical events such as the Young Turks Revolution of 1908 and the policies that were adopted in the aftermath. The Press is a valuable tool employed here, to discover and illustrate how the Ottoman Greeks evaluated and reacted to the changes affecting it. The primary sources are articles from a Greek newspaper written in the Greek language, Politiki Epitheorisis that provided analysis of domestic and foreign issues of the empire. With analysis of both primary and secondary sources, I illustrate the politicization of the Ottoman Greeks and the realization of their change from a significant minority to a nationalized entity. The diversity of views within the Ottoman Greek community of Istanbul, as well as the continuous changes that are taking place before and during the period studied, make it hard to define a single identity that is close to the identity of the Greeks residing in Hellenic Kingdom at the time.