Meme kanseri tedavisinde kemoterapötik tedavi desteği olarak bifidobacterium infantis suşlarının kullanım potansiyelinin in vivo olarak araştırılması
In vivo investigating the chemotherapeutic treatment supportive potential of bifidobacterium infantis in breast cancer treatment
  1. Tez No: 528311
  2. Yazar: MELTEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NALBANTSOY, PROF. DR. DUYGU KIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Bioengineering, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kanserin en tehlikeli en ölümcül hastalıklardan biri olmasının yanı sıra meme kanseri de kadınlarda teşhis edilen en yaygın kanser tipidir ve akciğer kanserinden sonra, kanser kaynaklı ölümler sıralamasında, ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanserinde kullanılan tedaviler, cerrahi müdahale, radyoterapi, kemoterapi, hormon terapisi, hedef odaklı terapi ve immünoterapiyi içermektedir. Immünoterapi, hastalığın stabilizasyonunu sağlamak ya da objektif bir yanıt elde etmek için immün sistemi aktive etmekte ya da baskılamaktadır. Bu çalışmada Bifidobacterium infantis'in kemoterapi desteği olarak kullanımı, fare meme kanseri modellerinde in vivo olarak araştırılmıştır. İlk olarak, in vitro denemeler gerçekleştirilmiş ve doksorubisinin 4T1 hücreleri için IC50 değeri 0,053 μg / mL bulunmuştur. Ardından, in vivo denemelerde, 4T1 hücreleri enjekte edilen (2x10^4 hücre / fare) Balb/c farelere, 14 gün boyunca B.infantis sütü (10^8 kob / ml) gavaj yolu ile verilmiştir ve 5 ile 10. günlerde doksorubisin enjeksiyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince fare ağırlıkları ölçülmüştür. On beşinci gün fareler sakrifiye edilmiş ve tümör boyutları kumpas ile ölçülmüştür. Farelerden alınan splenositlerin proliferasyonları analiz edilmiştir. Splenosit ve 4T1 hücre kültürü ile ko-kültür hazırlanmış ve sitotoksik etki mikroskop yardımı ile gözlenmiştir. CD8+ T hücre yanıtı, akıĢ sitometrisi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar kontrol grubuna göre değerlendirilmiĢtir. Splenosit proliferasyonu ve CD8+ T hücre analizleri birbirlerini destekler niteliktedir. En iyi anti-tümör etki B.infantis doksorubisinin birlikte kullanıldığı grupta gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While cancer is the one of the most dangerous, deadly diseases, breast cancer is the most frequently diagnosed among cancer types in women and second among causes for cancer related death in women after lung cancer. Treatments for breast cancer includes surgery, radiotherapy, chemotherapy, hormone therapy, targeted therapy and immunotherapy. Immunotherapy activates or suppress immune system to provide objective response and disease stabilization. In this thesis, the antitumor effect of Bifidobacterium infantis strain in the mouse breast cancer model as a support for chemotherapeutic treatments was investigated in vivo. Firstly in vitro experiments were carried out and the IC50 value of doxorubicin for 4T1 cell line was determined as 0.053 μg / mL. Subsequently, in in vivo experiments Balb/c mice injected with 4T1 cells (2x10^4 cells / mouse) were fed with/without gavage B.infantis milk (10^8 cfu / ml) for 14 days and treated with doxorubicin on 5th and 10th days. During the study the weights of the mice were weighed. On 15th day, mices were sacrificed and the tumor sizes were measured with caliper. The proliferation of splenocytes which collected from mice was analyzed. Co-culture was prepared with spleen cell culture and 4T1 cell culture and cytotoxic effect was observed with microscope. CD8+ T cell response was analyzed by flow cytometry. The results were determined according to the control group (K1). Splenocyte proliferation and CD8+ T cell analysis confirm these results. The best anti-tumor effect was obtained by the combined use of B.infantis and doxorubicin.