A discussion of the problems of completion of democratization in the case of Turkey
Türkiye örneğinde demokrasinin tamamlanması sorunlarının tartışması
  1. Tez No: 528317
  2. Yazar: DÜZGÜN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, Türkiye örneğinde demokratik tamamlanma sorunlarını incelemeyi amaçlıyor. Otoriterliğe ve demokrasilerin erozyona maruz kalması ile ilgili tartışmalar son yıllarda demokrasi literatüründe daha fazla yer kaplamaya başladı. AKP hükümetinin popülist otoriter eğilimlerine yönelik eleştirilerin sayısının artması, bu çalışmanın Türk demokrasisinin erozyonunu ve demokratik tamamlamadaki sorunlarını tespit etmeyi gerekli kılmaktadır. Bu tez, demokrasinin pekişmesi ve demokrasinin bozulması kavramlarını ve literatürdeki eksiklikleri sorgulamaya çalışmaktadır. Türkiye örneğinin sonuçları, Türk ordusunun vesayet gücünün azaltılmasına karşın; hukukun üstünlüğünün bozulması, güçlü özerk sivil toplum örgütlerinin olmaması, demokratik sivil kültür özelliklerine sahip olmaktan uzak siyasi kültür ve giderek artan düzeyde popülist söylem ve uygulamaların, Türk demokrasisinin siyasal ve siyasal temellerini popülist-demokrasinin aşılması, güçlü seçim desteğine sahip olan popülist-otoriter iktidar partisi tarafından Türk demokrasisinin geriletilmesine yönelik uygun bir sosyolojik ve yapısal zemin oluşturmaktadır. Bu çalışma, demokratik geçiş paradigmasının vesayet güçlerinin demokratik geçiş sonrasında tasfiyesinin demokrasinin tamamlanmasını beraberinde getireceği varsayımının, güçlü denge ve denetleme mekanizmalarının ve demokratik siyasal kültür özelliklerinin bulunmaması durumunda demokrasinin bozulmaya uğrayabileceğini Türkiye örneği üzerinden ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the problems of democratic completion in the case of Turkey. Discussions on backsliding into authoritarianism and erosion of democracies began to take more space in the democracy literature. The increasing number of criticism on populist-authoritarian tendencies of AKP government necessitates this study to detect the erosion of Turkish democracy and problems in democratic completion. This thesis attempts to problematize the concepts of democratic consolidation and backsliding and omissions of the literature. Results of Turkish case proposes that, despite the curbing of the tutelary power of Turkish military; the deterioration in the rule of law, absence of strong autonomous civil society organizations, political culture far-fetched from possessing democratic civic culture characteristics and increasing level of populist discourse and practices create fertile sociological ground for the backsliding of Turkish democracy by populist-authoritarian executive with strong electoral mandate. This study posits that the assumption of transition paradigm on the elimination of tutelary powers after transition would bring democratic completion, neglected the possibility of democratic backsliding in the absence of strong checks and balance system and democratic political cultural traits in the Turkish case.