Betonarmede doğrusal olmayan davranışın modellenmesi
Modeling of nonlinear behavior of concrete structures
  1. Tez No: 528351
  2. Yazar: NİHAL GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ülkemizin mevcut yapı stoğu ve dünyanın aktif deprem kuşakları üzerinde yer oluyor oluşu depremi ciddi bir tehdit haline getirmektedir. Bu tehdidi azaltmak ülkemizin önemli meselelerinden birisidir ve yapıların deprem performansının değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Doğrusal ötesi statik ve dinamik analiz yöntemleri yapıların deprem performansının değerlendirilmesinde en gelişmiş yöntemlerdir. Yapının hasar almaya başladıktan sonraki davranışları, standart elastik analiz ile elde edilemezken, bahsi geçen yöntemler bu davranışların yanısıra bir eleman aktıktan sonra kuvvet dağılımının yapı içinde nasıl gerçekleşeceği gibi birçok bilginin de elde edilebilmesini sağlamaktadır. Bu yöntemlerin uygulama zorluğu, gerekli modellerin hazırlanmasında karşılaşılan zorluklardır. Bu sebeple sahip olduğu avantajlara rağmen bu yöntemlerin kullanımı sınırlı kalmaktadır. Bu tez çalışmasında doğrusal ötesi davranış modellemesinde yaşanan bu zorlukların üstesinden gelmek için TÜBİTAK 111M119 projesi kapsamında hazırlanan BESAM programına bir grafik arayüz geliştirilmiştir. Mühendisler için grafik arayüzü eksikliği, kullanıcıların zorlu ve zaman alıcı bir süreç olan belirli formatlarda metin dosyalarında kesit modellerini oluşturmaya zorlar. Bir ön-işlem, uygun yapısal modeller oluşturmaya, verileri girmeye ve kontrol etmeye, uygun analiz parametrelerini seçmeye ve uygun yükleri belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca, grafik yetenekleri, kullanıcının kesitleri görmesine, çeşitli görsel düzenlemeler yapmasına ve analiz neticelerini grafiğe dökmesine imkân sağlar. Geliştirilen yazılım sayesinde betonarme yapı elemanlarının doğrusal ötesi davranışlarının belirlenen şekil değiştirme kriterlerine göre pratik şekilde hesaplanabilmektedir. Bu bilgiler bir dosyada toplanarak ve veri transfer özellikleri kullanılarak yaygın kullanılan analiz programlarına kolayca aktarılabilmektedir. Yazılım betonarme kesitler için moment-eğrilik ilişkilerini hesaplayarak grafik olarak gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the geographical position of Turkey and the building structure it has, it is under serious earthquake threat. One of the most important problems of Turkey is to minimize earthquake damages. The most advanced methods for evaluating the earthquake performance of structures are non-linear static and dynamic analysis methods. With this method, a lot of information can be obtained, such as how the structure will behave after the damage starts, how the force distribution will take place in the structure after an element is moved which can not be obtained by standard elastic analysis. But the preparation of the necessary models for these methods has great difficulties. Due to this additional burden in the preparation of non-linear analysis models, the use of these methods is limited, despite the advantages it possesses. In this thesis study, a graphical interface has been developed to the BESAM program prepared within the scope of TUBITAK 111M119 Project in order to overcome these difficulties in the translinear behavior model. The lack of a graphical interface for engineers forces users to create cross-section models in text files in certain formats, which is a challenging and time-consuming process. A preprocess helps to create appropriate structural models, to enter and control data, to select appropriate analysis parameters, and to determine appropriate loads. In addition, the graphical capabilities allow the user to view sections, make various visual adjustments, and graph the results of the analysis. Thanks to the software developed, the behavior of reinforced concrete structural members can be computed practically according to the determined deformation criteria. This information can be gathered in a file and easily transferred to commonly used analysis programs using data transfer features. The software can graphically show the moment-curvature relationships for reinforced concrete sections.