Lojistik işletmelerinde risk yönetimi ve finansal performans analizi: BIST'de bir uygulama
Risk management in logistics companies and financial performance analysis: an application on BIST
- Tez No: 528350
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çok kriterli karar verme yöntemleri günümüzde işletmelerin finansal performanslarının değerlendirilmesinde kullanılan popüler ölçüm araçlarıdır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul lojistik sektöründe işlem gören işletmeler analiz edilmiştir. Çalışmada işletmelerin finansal performansları değerlendirilmesinde büyüme, karlılık, likidite ve finansal oranları kullanılmıştır. Bu oranlar yardımıyla şirketlerin finansal performans düzeyleri bulunmuştur. Bu aşamanın devamında hesaplanan finansal performans puanlarıyla şirketler en iyi pozitif değere yakınlık ve negatif değere uzaklık (ideal değerler) bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda değerlendirilen bu puanlarla şirketlerin performans düzeylerinin değişkenliği de incelenmiştir. İşletmelerin performanslarının bilinmesi ve değerlendirilmesi, işletme sahipleri, yöneticileri, hissedarları, vergi kurumları ve denetçiler için ayrıcalıklı ve önemli bir olgudur. Bu düşünce bağlamında, teorik bilgiler yanında finansal performans düzeyiyle ilgili bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-criteria decision-making methods are popular measurement tool used to evaluate the financial performance of the company today. In this study, the companies traded on the Istanbul Stock Exchange Logistic Sector have been analyzed. While assessing the financial performance of these companies; the growth, profitability, liquidity and financial ratios were employed and with the help of these ratios, the companies financial performance levels were analyzed. In the continuation of this study, the financial performance scores of the companies were calculated and were evaluated based on their score proximity to the positive value and negative value range (ideal values). The results of the evaluated performance of companies were also examined based on their level variability. Recognizing and evaluating the performance of businesses is an important prospect for business owners, managers, shareholders, tax authorities and auditors. Keeping this in mind, a conclusion about the level of financial performance with in companies were attempted to be reached via use of theoretical and analytically knowledge.