Hastane içi yardımcı servis robotu
Hospital assistant service robot
  1. Tez No: 528352
  2. Yazar: BETÜL ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN KORAY TUNÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Robot, mekanik sistemleri ve bunlarla ilişkili kontrol ve algılama sistemleri ile bilgisayar algoritmalarına bağlı olarak görev alan makinelerdir. Robotların esas amacı insan hayatını kolaylaştırmaktır. Hedef doğrultusunda taşıyıcı yardımcı robot tasarlandı. Tasarlamış olan robot hastanelerde, iş merkezlerinde, otellerde, okullarda kullanılabilecek biçimdedir. Çağırıldığı odalara giderek kendisine verilen eşyaları diğer odalara taşımaktadır. Böylece personeller zamandan kazanç sağlamış olurlar. Bunların yanı sıra robotun mekanizmasında yapılacak değişiklikler ile ağırlığı daha fazla olan yüklerinde taşınmasına olanak sağlar. Bu proje geliştirilmeye açıktır. Örneğin robotun mekanizmasında yapılacak değişiklikler ile restoranlarda yiyecek- içecek taşınması, hastanelerde ilaç taşınması, iş merkezlerinde evrak taşınması sağlanabilir. Projede uzaklık ve engel algılama için IR sensörü, HC-06 Bluetooth modülü ve 16F877A mikroişlemci kullanılmıştır. Bu projede devre kartları Ares programında çizilmiştir. Yazılımı Proton Basic de yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Robots, mechanical systems and their associated control and detection systems are involved with the machine according to the computer algorithms. Robots main target are making peoples life easier. İn the direction of this aim I designed a carrier helper robot. The robot which I designed can be used in hospitals, business centers, hotels and schools. It goes to the rooms which it is called and can carry the good that is given to him to another room, so the staff will be able to save their time. In addition to these, with the changes will be made in the mechanism of the robot, it will allow the robot to carry the cargo of more weight. This project is open to development, for example with the changes in the mechanism of the robot, it can carry the food and beverages in restaurants, the medicine in hospitals, and transport the documents in business centers. IR sensor for distance and obstacle detection, HC-06 Bluetooth module and 16F877A microprocessor are used in this project. In this project the circuit boards are drawn in the Ares programme. The software is written in Proton Basic.