Görüntü işleme yöntemi ile grafit köpügün termo fiziksel özelliklerinin tayini
Determination of thermo-physical properties of graphite foam with image analysis
  1. Tez No: 528354
  2. Yazar: AMIR MOHAMMADIMEHR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SOLMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gözenekli malzemelerin gözenek ağı yapıları düzensiz şekillere sahip olduğundan ve büyüklükleri değiştiğinden, bu malzemelerdeki yapıyı ve sonraki hesaplamaları daha iyi anlamak için doğru şekilde karakterizasyonu ve sanal üç boyutlu rekonstrüksiyonu büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, numunenin görüntü işleme yöntemi (IAM) ve sanal üç boyutlu rekonstrüksiyonunu yapmak için, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X-ışını Mikro Bilgisayarlı Tomografi (µCT) görüntülerini, yüksek doğruluklu tahribatsız ve bilimsel araçlar olarak, morfolojik karakterizasyonunu araştırmak ve etkili gözenek çapı, porozite, spesifik yüzey alanı (SSA) ve etkili termal iletkenliğini (ETC) hesaplamak için kullanılmıştır ve görüntü işleme yöntemi ile elde edilen sonuçları yüksek maliyetli deneysel yöntemler ve üretici tarafından sağlanan bilgilerle karşılaştırılarak, bu sonuçların diğer sonuçlarla iyi bir uyum içinde olduğunu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the pore network structures of porous materials have irregular shapes and vary in size, so accurately characterization and virtual 3D reconstruction of these materials for a deeper understanding of the structure and subsequent calculations is of great importance.In this study, it was used both of the Scanning Electron Microscope (SEM) and X-ray micro Computed Tomography (µCT) images of the sample for Image Analysis Method (IAM) and virtual 3D reconstruction as non destructive and scientific tools with high accuracy to investigate the morphological characterization and calculation of effective pore diameter, porosity, specific surface area (SSA) and effective thermal conductivity (ETC) of graphite foam, manufactured by POCO, USA. By comparing the results, it was found that the image analysis method is in a good agreement with the results obtained by high cost experimental methods and with the information provided by the manufacturer.