Kahramanmaraş Afşin ilçesinde ceviz seleksiyon ıslahı üzerine araştırmalar
Selection breeding of native walnut (Juglansregia L.) populationin Afsin region
- Tez No: 528353
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde tohumdan yetişen ceviz ağaçlarının oluşturduğu popülasyon içerisinden üstün özellikli tipleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Selekte edilen ceviz genotiplerinin verim ve yan dallarında meyve tutma oranları dikkate alınarak yapılan değerlendirmede genotiplerin %43,75'nin“Çok İyi”, % 26.68'nin“İyi”ve % 26,.57'sinin“Az”sınıfında yer aldıkları belirlenmiştir. Ceviz genotiplerinin çiçeklenme özellikleri bakımından %31.25'inin protogany ve %68.75'inin ise protandry çiçeklenme özelliği gösterdiği tespit edilmiştir. Ceviz genotiplerinin ortalama kabuklu meyve ağırlıklarının 10.11 – 21.53 g değerleri arasında, iç meyve ağırlıklarının 4,62-8.38 g arasında, randımanlarının %27.95-%52.90 değerleri arasında, kabuk kalınlıklarının ise 0,83-1,97 mm değerleri arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan analizlerde ceviz genotiplerin %23.44“Açık sarı”ve %76.56“Esmer”renkli dış kabuğa sahip oldukları, %9.39'unun“Düz”, %85.93'ünün“Orta”ve %4.68'i“Pürüzlü”kabuk yapısına sahip oldukları belirlenmiştir. Meyve şekil indeksi esas alınarak yapılan hesaplamada genotiplerin %10.09 ünün“yuvarlak”yapıda %89.01 ininde“oval”yapıda olduğu tespit edilmiştir. Meyve iriliği sınıflamasında 46 adet genotipin“Çok Büyük”, 12 adet genotipin“Büyük”, 5 adet genotipin“Orta”ve 1 adet genotipin ise“Küçük”kategorisinde yer aldığı belirlenmiştir. Yapılan gözlemlerde genotiplerin %39.06'sı“Açık Sarı”, %54.94 oranında“Sarı”, ve %6 oranında“Koyu”iç rengine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine genotypes with superior quality and yield in the walnut populations grown from seeds in Kahramanmaraş-Afşin region. The analysis on the walnut genotypes in terms of productivity an fruit set ratios on lateral branches demonstrated that 43.35% of the genotypes were“Very productive”, 26.68% of the genotypes were“Productive”and 26.57% of them were“Slightly productive. It was observed that 31.25% of the selected walnut genotypes had ”Protogany“ flowers and 68.75% ”Protandry“ flowers. In the selected genotypes nut weight were between 10.11-21.53g kernel weight, 4.62-8.38g, kernel ratio 27.95-52.9% and shell thicknesses of 0.83-1.94 mm. The analysis suggest that 23.44% of the genotypes had ”Light yellow“ color and 76.56% of them had ”Brown“.In addition, 9.39% of the genotypes had ”Smooth“ shells, 85.91% of them had ”Moderately smooth“ and 4.68% of them ”Rough“ shells. The calculations based on fruit shape index demonstrated that 89.01% of the genotypes were ”Round“ while 10.09% of them were ”Ovate“. In terms of fruit size 46 genotypes were ”Quite large“, 12 genotypes were ”Large“ and 1 genotyp was ”Small“. It was also observed that 39.06% genotypes of kernel fruits had ”Light yellow“ color, 54.94% of them had ”Yellow“ color and 6% of them had ”Borwn" color