Closer look to Turkish students' scientific literacy: What do PISA 2015 results tell us?
Türk öğrencilerin bilimsel okuryazarlıklarına yakından bir bakış: PISA 2015 sonuçları bize neler söylüyor?
  1. Tez No: 528388
  2. Yazar: SİNEM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İLK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
PISA, ülkeler arası yapılan, 15 yaş öğrencilerinin belirli konularda bilgi ve beceri seviyelerini ölçen bir test olarak 2000 yılından beri uygulanmaktadır. Her üç yılda bir uygulanan bu test, her uygulandığı zaman aralığında bir konuyu ana tema olarak belirlemektedir. 2015 yılında PISA'nın ana teması olarak bilimsel okuryazarlık belirlenmiştir. Bu sebeple mevcut çalışmanın amacı, PISA 2015'e katılan Türk öğrencilerinin bilimsel okuryazarlık seviyelerini etki eden faktörleri belirlenmiştir. Büzüşme regresyonlarından biri olan elastik net regresyonu, çalışmanın amacı kapsamında analiz yöntemi olarak seçilmiştir. Elastik net regresyonu sonucunda elde edilen değişkenler, çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak modellenmiştir. Adımsal yöntemlerden biri olan geriye doğru seçim yöntemi kullanılarak anlamlı bulunan değişkenler ile modelin son hali belirlenmiştir. Çalışma sonucunda sınav kaygısı, çevresel farkındalık, bilim konularına ilgi, okuldan sonra bilgisayar oyunu oynama, matematik okuryazarlığı, okuma becerisi ve ortaklaşa problem çözme becerisinin fen okuryazarlığının belirlenmesinde en önemli değişkenler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
PISA is one of the international large-scale surveys to assess the level of knowledge and skills of the 15-year-old students. In PISA 2015, the main theme was scientific literacy. Correspondingly, this study aims to determine factors that might affect the degree of scientific literacy of the Turkish students. Elastic net regression, which is one of the shrinkage methods was used to select a subset of variables. Then, these variables were modelled by using backward elimination technique manually in multiple linear regression. Based on the analysis, the study revealed that test anxiety, environmental awareness, interest in broad topics in science, playing video games after school, mathematics literacy, reading literacy, and collaborative problem-solving skills were the factors that contributed most to the degree of scientific literacy.