Taş dolgu dalgakıranlarla antifer bloklu dalgakıranların maliyetinin karşılaştırılması
A cost comparison of rubble mound breakwater with breakwater covered by antifer block
- Tez No: 528413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIFAT TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dalgakıranlar çok farklı amaçlara yönelik inşa edilen kıyı yapılarıdır. Bunlar arasında kıyı koruma, barınma, balıkçılık vb. faaliyetler için korunmuş su alanları yaratmak sayılabilir. Dalgakıranlar birçok farklı tipte inşa edilebilmekle birlikte en yaygın uygulama alanı bulan dalgakıran tipi taş dolgu dalgakıranlardır. Bu çalışmada, 7 farklı derinlik (ds = 3 m, 5 m, 7 m, 9 m, 11m, 13m ve 15 m), 3 farklı eğim (tg α = 1/3, 1/2 ve 2/3), 4 farklı derin deniz dalga yüksekliği (H0 = 3,5 m, 5 m, 6,5 m ve 8 m) ve dalga periyodu (T) 10 saniye kabulleri ile taş dolgu dalgakıran ve antifer blok dalgakıranlar için maliyet hesapları yapılmıştır. Hesaplamalar yapılırken uygulamaya esas kısıtlayıcı kriterler de göz önüne alınmıştır. Bu sebeple taş boyutlandırılmasında doğal ocak taşı ve antifer blok olmak üzere iki tip koruma tabakası esas alınmıştır. Dalgakıran maliyet hesaplarında Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü 2017 yılı birim fiyatları kullanılmıştır. Tez kapsamında yukarıda belirtilen kriterlere göre optimum koruma tabakası tipi ve dalgakıran maliyeti belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breakwaters are coastal structures constructed for many different purposes such as shore protection, harbor, fisheries etc. Breakwaters can be constructed in many different ways but the most common type is rubble mound breakwaters. In this study, 7 different water depths (ds = 3 m, 5 m, 7 m, 9 m, 11 m, 13 m and 15 m), 3 different structure slopes (tg α = 1/3, 1/2 and 2/3), 4 different deep water wave heights (H0 = 3,5 m, 5 m, 6,5 m and 8 m) and a wave period (T) of 10 seconds are used to design and calculate construction costs of rubble mound breakwater and breakwater covered by antifer block. The restrictive criteria which is using natural stone or artificial stone for armour layer is taken into consideration during cost calculation process. The unit prices given by the General Management for Infrastructure Development in 2017 are used in cost calculations. The type of armour is determined according to construction cost considering the criteria mentioned above.