Iğdır ilinde manda yetiştiriciliği faaliyetinin ekonomik analizi
Economic analysis of buffalo breeding activities in Iğdır
  1. Tez No: 528414
  2. Yazar: ÖMER ÖZGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL KARADAŞ, PROF. DR. YAVUZ TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Manda sığıra göre daha dayanıklı, mera ve orman altı meralardan çok daha iyi yararlanan, hastalıklara karşı daha dirençli, kanaatkâr bir canlı olması, elde edilen işlenmiş ürünlerinin taşıdığı özelliklerle Dünya ve Türk kültüründe özel bir yere sahiptir. Iğdır İlinde mandacılık faaliyetinde kullanılan girdi miktarı ve uygulama zamanlarını, birim ürün maliyetini, üretim ve pazarlama sorunlarını ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla yapılan çalışmada“Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemine”göre Iğdır'da mandacılık faaliyeti yapan 92 işletme ile anket yapılmıştır. Manda sütü üretim maliyeti toplamının % 60'ını sabit, %40'ını ise değişen masraflardan oluşmaktadır. İşletmelerde 15.564 TL değerinde 3.094 kg süt üretilmiş ve 10.065 TL Net Kâr elde edilmiştir. Sütte birim maliyet 1,78 TL/kg olup 5,03 TL/kg satış fiyatı ile 3,25 TL/kg kâr sağlanmıştır. Yapılan Lineer Regresyon Analizine göre laktasyon süt verimi üzerine sağılan hayvan sayısı, sağılan hayvanın yaşı, mastitis kontrol durumu ve laktasyon süresi istatistiksel olarak önemli derecede etkili çıkarken benzer şekilde Regresyon Karar Ağacı modelinde de laktasyon yılı, laktasyon süresi, mastitis kontrol durumu ve hayvan sayısı laktasyon süt verimini önemli derecede etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Üreticilerin büyük bir çoğunluğu ürünlerini aracılara pazarlamaktadırlar. İşletmecilerin önemli sorunları arasında profesyonel hayvan beslemesi ve modern işletme için gereken kurallar bölge insanı tarafından bilinmiyor olması, çözüm önerileri arasında ise bölgede model işletmeler yaygınlaştırılarak yatırımcıların teiştirme teknikleri ile ilgili kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The buffalo has a special place in the world and Turkish culture with the features carried by the processed products obtained, which are much better used than cattle and forest adventures, more resistant to diseases, and a living creature. In the study conducted to determine the input amount and application times, unit product cost, production and marketing problems and solution proposals used in mandarinization activities in Igdir Province, a survey was conducted with 92 enterprises engaged in mandarinization activity in Iğdır according to“Simple Random Sampling Method”. The buffalo milk production cost consists of 60% of the total cost, and 40% of the changing costs.. 3.094 kg of milk with a value of 15.564 TL was produced and 10.065 TL Net Profit was obtained in the enterprises. . Milk cost per unit is 1,78 TL / kg, with a sales price of 5,03 TL / kg was provided profit of 3,25 TL / kg. According to the Linear Regression Analysis made, lactation on milk yield, the number of the milked animals, the age of the milked animals, the mastitis control status and the duration of lactation were statistically active at significant level. Similarly, in Regression Decision Tree model has been identified that lactation years, lactation period, mastitis control status and number of animals are important factors affecting lactation milk yield. The vast majority of producers market their products to intermediaries. the fact that the rules for professional animal feeding and modern operation are not known by the people of the region are among the major problems of the operators. Among the solution proposals, it is necessary to dissolve the question marks about the investors' breeding techniques by expanding the regional model enterprises.