TV-videografik tasarımı üzerine deneysel bir uygulama çalışması
An Experimental work on design of tv-videographic
- Tez No: 52842
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Son derece şaşırtıcı yeniliklerle yaşamın tüm alanlarına girmeye devam eden bilgisayar teknolojisi grafik sanatın yanısıra, sinema sanatına da oldukça farklı boyutlar kazandırmıştır. Özellikle canlandırma sinemasında, klasik üretim tekniklerinin zahmetli süreçleri bilgisayar sayesinde kısalıp kolaylaşmakta, ortaya konulan sonuçlar insanı büyülemektedir. Bilgisayar kullanımına yaygın olarak videografik alanında da rastlanmaktadır. Bilindiği gibi, fîlmsel alanda önce sinema, daha sonra televizyon ve ardından da video doğmuştur. Video, görüntü ve ses taşıma ile depolama dışında, film kaydı aşamasına da yenilikler getirmiştir. Video kayıt stüdyosunda bilgisayar aracılığı ile özel efektlerin yaratıiabilmesindeki kolaylık, videografik tasarımlarına azınsanma- yacak bir üstünlük kazandırmştır. Özellikle televizyon ortamında, film ile bilgisayar imgelerinin kaynaştığı bu yeni olgunun, yani videografik tasarımların, en uç örnekleri tüm dünyada izlenmektedir. Videografikler, ülkemizde de son yıllarda yaygınlık kazanan ve müzik parçalarının tanıtımı ile ilgili olan videokliplere olduğu kadar, video sanat, dijital si nema ve deneysel sinema alanlarına da azımsanmayacak katkılarda bulunmaktadır. Yürütülen uygulama çalışmasında, bilgisayar teknolojisinin de olanakları sınanarak, karma tekniklerin denendiği, müzik dışında ama müzikli bir“video çalışması”gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Computer technology with astonishing improvements keeps going entering into the all aspects of life, and giving new dimensions to the art of cinema as well as graphic arts. Especially in the animation cinema, difficult processes of classic production techniques are diminising and getting easier with computer, and the results amaze people. Using computer can be widely seen in the videographic area. As it is known, in filming, first cinema, then television and after that video has bom. Video brings improvements into film recording step, as well as carrying and storing the vision and the sound. The easiness of creating special effects with computer in video recording studio, brings superiority to videographic designs which can not be underestimated. Especially, in the television media, uppermost examples of this new phenomenon in which film and computer images are welded; in other words the videographic designs, can be viewed in all over the world. Videographics, also in our country, are bringing important supplements into not only in videoclips about introducing music, which gained wideness in recent years and also in videoart, digital cinema and experimental cinema areas. In the practial study which is earned out, the opportunities of computer technology are tested and composed techniques are used and a musical“video-work”has biing out to reality apart from music.