Televizyonda gösterilen video-kliplerdeki efektlerin kullanım sorunları üzerine bir araştırma
A Research about the use of efects problems in video-cilps that are show on tv.
  1. Tez No: 52950
  2. Yazar: DİDEM ÇATAL ALKAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
II ÖZET Kitle iletişim araçları içerisinde hem göze hem de kulağa hitap eden kitle iletişim araçları sinema ve televizyondur. îşte, televizyonun bu özelliği müzik yapıtlarını destekleyen ve onunla bütünleşen görsel ve estetik bir sunuş biçimini ortaya çıkarmaktır.“Doğada Şenlik Var”adlı Video-Klip, çocukların dünyasına inip, neşeli ve eğlendirici bir sunuş biçimi ile video-klip tasarımındaki özel efektlerin işlevlerini ortaya koymaya yönelik bir çalışmadır. Çocukların dünyasına yönelik, akılda kalıcı imgelerin kullanıldığı ve tasarımın müzikle uyumuna dikkat edilerek özel efektlerin kullanıldığı video-klip çalışmasında renk, ritm, mekan, plastik elemanlar ve araçlarının dengedeki uyumu gözönüne alınmıştır.“Uzay Kadını”adlı ikinci Video-Klip çalışması, 3 boyutlu animasyon tekniğinden yararlanarak tasarımlanmış ve özel efektlerin katkılarıyla îki klip oluşturulmuştur. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde teknolojinin yarat tığı bir uzay kadını, dünyadaki değerlerin yok olduğunu yansıtmaya çalışır. Bu değeri klipte bir sembol niteliği taşıyan“Balık”göstermektedir. Yapılan iki Video-Klip tasarımında da planlar arasındaki ilişkiler, renk ve ritm uygunluğu ve geçişlerdeki etkileyici vurgular grafiksel öğeler aracılığı ile vurgulanmaya çalışılmıştır. Uygulama çalışmaları bir video-klibin imgeler dizesini oluştururken, görsel ve biçimsel olarak ele alınmış renk, leke, ritm gibi grafik öğeler aracı lığı ile özel efektlerin uygun ve sorunsuz kullanılmasına yönelik bir algı bütünlüğü oluşturma amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Among communication media television and cinema are the ones which address to both eye and ear this feature of television reveals an aesthetical presentation form that supports musical work and integrates with it. Video clip titled“entertainment in the nature”is a work aimed to show functions et special effects in design of a video clip with an amusing and cheesful pesention that addresses the world of the children. In the balance, the accord of colour, rhythm, place, plastic elements was taken info consideration in the work of video - clip for which easy remembe red images concerning the world of children and special effects were used, paying attention to matching of the design with the music. The second video - clip called“Woman From The Space”have been de signed by usage of three dimensional animation. In the video - clip, a robotic woman generated by the techonology that is constantly in progress tries to exhibit termination of merits in the world. The relations between plans, accord of rhythm and colour and effective accents in the transitions were tried to be accentuated by graphical elements in both video - clip designs. It was aimed to form an integrity of sensing for usage et special effects converiently and without problems by means of graphical elements; such as colour, spot, rhythm which are considered visually and properationally while generating series of images in appication.