Bireylerin moda giyim ilgilenimi, sosyal medya ilgilenimi ve yaşam tarzı tiplerinin satın alma niyeti ve ağızdan ağıza iletişim davranışına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of fashion clothing involvement, social media involvement and life style types of individuals on the purchase intention and word of mouth behavior
- Tez No: 528423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırma kişilerin sosyal medya ilgilenimi, moda giyim ilgilenimi ve yaşam tarzlarının sosyal medyada ağızdan ağıza iletişimde bulunma ile satın alma niyeti üzerine etkilerinin ve satın alma niyeti ile AAİ arasındaki etkileşimin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Satın alma niyetinin satın alma sonrası AAİ davranışına etkisi ve tüketicilerin demografik özellikleri de çalışmaya dâhil edilmiştir. Literatür incelendiğinde bu kavramların bir arada ele alındığı bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bu doğrultuda, araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma, Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri sosyal medya kullanan 256 kişiye uygulanmıştır. Araştırma SPSS 22.0 programında analiz edilerek sonuçlar frekans tabloları, faktör, regresyon ve korelasyon analizlerinden yararlanılarak yorumlanmıştır. Hipotezler için regresyon ve korelasyon analizleri, bağımsız T-test ve Anova fark testleri kullanılmıştır. Anketin son hâlini almasının öncesinde, güvenilirlik ve geçerlilik açısından doğru sonuçların elde edilmesini sağlayacak şekilde derinlemesine görüşme ve pilot test uygulaması yapılmıştır. Araştırma bulguları neticesinde sosyal medya ilgileniminin satın alma niyeti ve AAİ üzerinde pozitif ilişkisi tespit edilmiştir. Moda giyim ilgileniminin AAİ üzerinde pozitif etkisi saptanırken satın alma niyeti üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür. Yaşam tarzı tipleri ile AAİ arasında ilişki saptanamamış, yaşam tarzı tiplerinden sadece moda bilinçli değişkeninin satın alma niyeti üzerinde pozitif ilişkisi saptanmıştır. Satın alma niyeti ile AAİ niyeti arasında karşılıklı pozitif bir ilişki olduğu ve satın alma niyetinin satın alma sonrası AAİ niyetini pozitif yönde etkilediği bulgulanmıştır. Ayrıca satın alma niyeti ve AAİ'in, demografik değişkenlerden cinsiyet ve yaşa göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is made on the purpose of effects social media involvement, fashion clothing involvement and life styles of individuals on their wom purchase intention in social media and examine the interaction purchase intention and wom. The effect of purchase intention on wom behavior after purchase and demographic characteristics of consumers are included in the study. When literature was examined, a study in which these concepts were examined together was not found. In this respect, it is thought that the research will contribute to the literature. Research is applied to 256 people who are aged 18 and above, use social media and live in Turkey. The research was analyzed in SPSS 22.0 program and the results were interpreted by using frequency tables, factor, regression analysis, correlation analysis, T-test and Anova test. Before the last version of the questionnaire, in depth interviews and pilot test implementation is made as ensure the correct results will be obtained in terms of reliability and validity. As a result of the research findings, it was determined that the social media involvement has a positive relationship on the purchase intention and wom. It was seen that the fashion clothing involvement has not have any effect on the purchase intention while it was determined it has positive effect on wom. There was not any relationship between lifestyle types and wom and it was determined that only fashion conscious variable of lifestyle types has positive effect on purchase intention. A positive mutual relationship between purchase intention and wom intention was determined and it was discovered that purchase intention affected wom intention after purchase in positive direction. It was also found that the purchase intention and wom show an alteration according to gender and age groups.