Dini tutumun tesettür moda giyim tercihinde referans gruplarının aracılık rolünün belirlenmesine yönelik uygulamalı bir çalışma
A applied study to determine the intermediation role of reference groups in the preference of religious attitude fashion clothing
  1. Tez No: 671148
  2. Yazar: ŞULE SAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmanın temel amacı tesettürlü kadın bireylerin, dini tutumlarının tesettür moda giyim tercihine etkisi ve referans gruplarının aracılık rolünün belirlenmesine yöneliktir. Ayrıca bir diğer amaç ise dini tutumun satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın yapısı gereği daha kapsamlı bilgi elde edilmesi için nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile toplamda 448 tesettürlü kadından alınan veriler spss paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma Dini Tutum Ölçeği, Satın Alma Ölçeği ve Tesettür Moda Giyim Davranışı Ölçeği olmak üzere üç ölçek ile oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucu dahilinde, dini tutumun tesettür moda giyim ve satın alma davranışı arasındaki ilişki incelendiğinde, içselleştirilmiş inanç boyutu ile inanca uygun satın alma davranışı, dikkatli satın alma davranışı, planlı satın alma davranışı, çevreden etkilenen bireyler ve statükoyu ön plana alan bireyler arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. geleneksel dindarlık anlayışı boyutu ile alışılmış satın alma davranışı, inanca uygun satın alma davranışı, dikkatli satın alma davranışı, uzman satın alma davranışı inanç unsurunu ön plana alan bireyler ve modayı takip eden bireyler arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Referans gruplarının aracılık rolü katılarak bağımlı ve bağımsız değişken arası ilişki incelendiğinde, statükoyu ön plana alan bireyler bağımlı değişkenin anlamsız çıktığını, içselleştirilmiş inancın statükoyu ön plana alan bireylere etkisinde referans gruplarının tam aracılık rolüne sahip olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the effect of religious attitudes of women wearing hijab on the choice of hijab fashion and the mediating role of reference groups. Also, another aim is to examine the effect of religious attitude on purchasing behavior. Due to the nature of the research, quantitative research method was used to obtain more comprehensive information. With the convenience sampling method, the data obtained from a total of 448 veiled women was analyzed through the spss package program. The study was created with three scales, namely Religious Attitude Scale, Purchase Scale and Hijab Fashion Clothing Behavior Scale. Within the result of the study, when the relationship between the religious attitude, hijab, fashion clothing and purchasing behavior are examined, there are significant differences between the internalized belief dimension and the buying behavior in accordance with belief, careful purchasing behavior, planned purchasing behavior, individuals affected by the environment and individuals who take the status quo in the foreground. relationship has been found. Significant relationships were found between the dimension of traditional religiousness and habitual purchasing behavior, purchasing behavior in accordance with belief, careful purchasing behavior, expert purchasing behavior, individuals who prioritize the element of belief and individuals who follow fashion. When the relationship between dependent and independent variables are examined by participating in the mediating role of the reference groups, it is seen that the individuals who put the status quo in the foreground show that the dependent variable is meaningless, and the reference groups have a full mediating role in the effect of internalized belief on individuals who prioritize the status quo.