Tüketicilerin çevrimiçi kullanıcı yorumlarının niteliklerine ilişkin algılarının manipülasyon şüphelerine ve güvenlerine olan etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 528456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA BOZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma tüketicilerin alışveriş öncesi bilgi arayışı sürecinde ihtiyaç duydukları kaynaklardan biri olan çevrimiçi kullanıcı yorumlarını konu almaktadır. Diğer tüketiciler tarafından paylaşıldığı, gerçekçi tüketici deneyimleri barındırdığı için daha güvenilir algılanan bu yorumlar, internet kullanımının ve internet üzerinden alışverişin artmasıyla birlikte popüler bir kaynak haline gelmiştir. Fakat çevrimiçi kullanıcı yorumlarının gücü arttıkça, bu güçten yararlanmak isteyen işletmeler çeşitli hileler ve sahte yorumlarla tüketicileri manipüle edebilmektedirler. Tüketicilerin bu yorum manipülasyonlarına farkındalık kazanmaları, yorumlara bakış açılarını değiştirebilir ve daha bilgi arayışı sürecinde daha seçici olmalarını sağlayabilmektedir. Bu araştırmanın amacı da, tüketicilerin çevrimiçi kullanıcı yorumlarından algıladıkları manipülasyon şüphesi ve yorumlara duydukları güvenin, bu yorumların hangi karakteristik özellikleri sonucu şekillendiğini ve bu algılarının söz konusu firmaya olan güvenine ve satın alma niyetine etki edip etmediğini ölçmektir. Buna göre yorumlar niteliklerineve derinliklerine göre dört farklı deney grubuna ayrılıp katılımcıların şüphe ve güven algıları, sonrasında da satın alma niyeti ve firmaya ilişkin güvenleri ölçülmüştür. Manipülasyon şüphesi, yoruma ve firmaya ilişkin güven ve satın alma niyetinin, yorumların nitelik ve derinliklerine göre farklılıkları da araştırmada incelenmiştir. Çıkan sonuçlara göre yorumların özelliklerine göre katılımcıların algılarında çeşitli farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research takes the topic of online consumer reviews, one of the sources that consumers need in the process of searching for information before shopping. These reviews, which are perceived to be more reliable because they have more realistic consumer experiences shared by other consumers, have become a popular information source with increased use of the internet and online shopping. But as the power of online online consumer reviews grow, businesses that want to take advantage of this power are starting to manipulate consumers with a variety of tricks and fake reviews. Consumers' awareness of manipulation of these online reviews can change their perspectives and make them more selective during information search process. So the aim of this research is to measure what features of online reviews shape perceived manipulation suspicion and trust towards online reviews by consumers and whether these perceptions affect the trust related to firm and purchase intention. According to these, reviews were divided into four different experiment groups according to their valence and their depth and the perceptions of trust and suspicion, afterwards purchase intention and trust related to firm by participants were measured. Also, the differences between manipulation suspicion, trust towards to reviews, trust related to firm and purchase intention were measured according to review valence and review depth. According to the results, various differences were found on the perceptions of the participants according to the characteristics of the online reviews.