Kurumsal imajın oluşumunda spor sponsorluğunun etkisi: Türk Hava Yolları örneği
The sports sponsorship effect on the corporate image: Turkish Airlines
- Tez No: 528462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Değişen teknolojiyle birlikte halkla ilişkiler alanında meydana gelen yeni yöntemlerden birisi olan sponsorluk, kuruluşların spor, sanat, siyaset gibi çeşitli alanlarda kendilerini tanıtmak için kullandıkları yöntemlerden birisi olarak ortaya çıkmıştır. Bu anlamda, dünya çapındaki büyük firmalar, yine dünya çapındaki organizasyonları, kulüpleri ve sporcuları sponsorluk faaliyetleri ile desteklemekte ve aynı zamanda bu destek ile de kendi tanınırlıklarını, bilinirliklerini arttırmak suretiyle tanıtım yapmaktadır. Spor sponsorluğu alanında Türk Hava Yolları (THY), özellikle son yıllarda büyük yatırımlar gerçekleştirmiştir. Bu çalışmada kamuoyunda yaptığı sponsorluklarla adından bahsettiren THY'nin bu faaliyetlerinin kuruluşun kurumsal imajına etkisi değerlendirilmiş ve sponsorluğun görsel kimlik, kurumsal iletişim ve kalite faktörleri açısından nedensellik içeren bir faaliyet olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sponsorship, which is one of the new methods that come to fruition in the field of public relations with changing technology, has emerged as one of the methods that enterprises use to promote themselves in various fields such as sports, arts and politics. In this sense, big corporations around the world support sponsorships, organizations, clubs and athletes around the world, and at the same time they advertise their reputation and awareness through this support. THY, which has undertaken various sponsorships in the field of sports, has especially come to a great distance in recent years. THY, which spoke about its sponsorships with its sponsorships, has been evaluated as having an impact on the corporate image of these sponsors, and it has been achieved that the sponsorship is an activity involving causality in terms of visual identity, corporate communication and quality factors.