Isauria Hanedanı döneminde Bizans (717-802)
Byzantine in the period of Isauria Daynastic (717-802)
- Tez No: 528461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
III. Leon'un 717 yılında Bizans İmparatorluğu'nun tahtına oturmasıyla başlayan Isauria Hanedanı dönemi 802 yılında İmparatoriçe Irene'nin bir ihtilal neticesinde tahttan indirilmesiyle son bulmuştur. Bizans'ın yönetiminde bulunan ve Isauria Hanedanı olarak adlandırılan bu hanedanlık dönemiyle Bizans oldukça güçlü bir imparatorluk halini almıştır. Ancak III. Leon ile başlayan ve onun ardından oğlu V. Konstantinos tarafından desteklenen tasvir kırıcılık mücadelesi imparatorluk tarihini sadece dinî açıdan etkilememiş aynı zamanda imparatorlukta birçok yönden de olumsuz olayların yaşanmasına neden olmuştur. Ayrıca Isaurialıların yönetimde bulundukları bu yıllarda Abbasîler, Franklar, Bulgarlar ve Hazarlar ile mücadele de fazlasıyla yoğun ve yorucu olmuştur. Biz de tezimizde yaklaşık olarak 85 yıl Bizans'ın yönetiminde bulunan Isauria Hanedanı döneminde imparatorlukta meydana gelen siyasî, sosyal, ekonomik ve dinî açıdan oldukça önemli olayları ve imparatorluğun diğer devletler ile olan münasebetlerini ele aldık.
Özet (Çeviri)
The period of the Isauria dynasty, which began with Leon III in the year 717 when the Byzantine Empire was under the throne, ended in the year 802 when the Empress Irene was raided by a revolt. Byzantine, under the rule of the Byzantine Empire and the so-called Isaurian Dynasty, Byzantine became a powerful empire. However, the iconoclastic struggle that started with Leon III and was supported by his son V. Constantinos did not only affect the history of the empire in religious terms, but also caused negative events in many directions in the empire. In addition, the struggle against the Abbasids, Franks, Bulgarians and Hazars was also intense and exhausting these years, when the Isaurians were in power. In our thesis, we discussed the important political, social, economic and religious events of the empire during the period of the Isauria dynasty which was under the rule of Byzantine for about 85 years and the relations of the empire with other states.