İntrauterin büyüme kısıtlılığı olan gebelerde maternal serum irisin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of maternal serum irisin levels in pregnancies with intrauterine growth restriction
- Tez No: 528466
- Danışmanlar: PROF. DİLEK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: İntrauterin gelişim kısıtlılığı (IUGR) oluşan gebelerde maternal serum irisin düzeyini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif vaka-kontrol çalışmasına, Ekim 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran, düzenli takiplere gelen, 24-39. gebelik haftaları arasında toplam 137 gebe dahil edildi. Ultrasonografik ölçümlere göre tahmini fetal ağırlığı (TFA) 10. persentilin altında, 3. trimesterde izole IUGR tanısı almış 68 gebe çalışma grubunu; TFA'sı 10.-90. persentiller arasında olan, normal seyirli69 gebe kontrol grubunu oluşturdu. Gebelerin demografik verileri, klinik bulguları, fetal doppler parametreleri ve obstetrik-neonatal sonuçları değerlendirildi. Maternal serum irisin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü ve iki grubun değerleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analizde SPSS for Windows 17.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Her iki grup arasında demografik veriler açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the maternal serum irisin levels in intrauterine growth restriction (IUGR). Patients and Methods: This prospective case-control study included totally 137 regularly followed pregnants who applied to University of Health Sciences, Ankara Zekai Tahir Burak Women's Health, Health Application and Research Hospital between the 24-39 weeks of gestation, from October 2016 to May 2017. Study group consisted of 68 pregnants who were diagnosed as isolated IUGR with estimated fetal weight (EFW) of0.05).