Çocuk yoksulluğu: Türkiye'de mevcut durum analizi ve ülke örnekleriyle karşılaştırma
Child poverty: analysis of current situation in Turkey and comparison with country examples
  1. Tez No: 528471
  2. Yazar: SULTAN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzün önemli sorunlarından biri çocukların belli bir gelişmişlik düzeyine ulaşamaması durumudur. Çocukların gerek beslenme, gelişme ve yaşama açısından gerekse işgücü sektöründe bulunması açısından birçok problemi ile karşı karşıyayız. Çocuk yoksulluğunun etkileri çocukların yalnız çocukluk döneminde değil yetişkinlik döneminde de devam etmektedir. Henüz çocukluk evresini tamamlamamış çocukların sokağa atılması ya da işgücü piyasalarına yönlendirilmesi karşında yapılması gerekenler vardır. Çocuk hakları ile ilgili yasal düzenlemelerin uygulamaya geçirilmesi, ailelerin çocuk eğitimi konusunda bilinçlendirilmesi, aile planlaması konusunda bilgilendirilmesi, çocukların sosyal hayatta daha aktif hale gelmesi şeklinde önlemlerle çocuk yoksulluğunu azaltmak mümkün hale gelecektir. Araştırmanın amacı, çocuk yoksulluğunu değerlendirmek ve bu yoksullukla mücadeleye ilişkin öneri ortaya koymaktır. Bu çalışma ile yoksulluğun varlığının kabul edilerek, yoksullukla mücadele yollarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, çocukların yaşama, beslenme, korunma ve eğitim gibi hakları dikkate alınarak yaşadıkları yoksulluğun boyutu gözler önüne serilmiştir. Bununla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Bankası, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TSNA) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerinden faydalanarak çocukların yoksulluğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the significant problems of today is that children haven't been able to reach a certain level of development. We have many problems not only in nutrition, development, and living but also in the labor sector. The effects of poverty of child continue not only in childhood but also in adulthood. There are some essential precautions to take for the children that haven't completed their childhood and have been thrown to the streets for labor or something else. It will be possible to reduce child poverty by imposing legal regulation about child rights, raising awareness of parents about child development and making children more active in social life. The aim of the research is to evaluate the child poverty and make suggestion related to struggle against poverty with this study, it is aimed to accept the existence of poverty an indicate the ways of struggle with poverty. İn this study, poverty has been revealed by considering nutrition, protection and education rights of children. İn relation to that, United Nations İnternational Children's Emergency Fund, World Bank, Turkish statistical institute, Turkish population and Health Research, World Health Organization the data of these organizations helped us to analyze the poverty of children.