Sayısal televizyon yayıncılığında fikri haklar bağlamında 'IPTV'
'IPTV' in the context of intellectual property rights in digital television broadcasting
- Tez No: 528473
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN İSKECE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teknolojik gelişmeler ve internet bağlantısının yaygınlaşması, özellikle, telekomünikasyon ve yayıncılık alanında önemli gelişmelere neden olmuştur. Bu gelişmeler eserlerin kullanımını kolaylaştırdığı ve bilginin dolaşımını arttırdığı gibi izinsiz kullanımının kolaylaşmasına da hizmet etmiştir. Globalleşen dünyada bilginin yaygınlaşması ile bilgiyi üretenlerin menfaatlerinin dengesinin kurulması gerekmektedir. Ortaya konulan ürünlerin korunmasında hukuki normların yanı sıra teknolojik korumaların önemi de anında ve etkili çözüm getirmeleri nedeniyle artmaktadır. Bu çalışmanın konusunu sayısal yayıncılıkta, özellikle IPTV bakımından fikri hakların korunumu için izlenilen yasal ve sistemsel yöntemler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements and the spread of internet connection has sparked new developments in telecommunication and broadcasting fields. These developments make the use of works easier and contribute to the spread of information, however they make unauthorized use easier as well. In the globalising world the interests of both the producers of the knowledge and the spread of knowledge should be balanced. Technological protection measures are becoming almost as important as legal norms in the protection of the works since they bring effective solutions. This thesis concentrates on the legal and systematic methods followed for the protection of intellectual property rights in digital broadcasting, especially IPTV.