Dijital ve geleneksel metin temelli okuma çalışmalarının okuduğunu anlama, okuma hataları ve tutumları açısından karşılaştırılması
Comparison of digital text and traditional text based reading studies for reading comprehension, reading mistakes and attitudes
  1. Tez No: 528474
  2. Yazar: ŞAFAK KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerin dijital metin okumalarının; anlama, okuma hataları ve tutumları üzerindeki etkisini ortaya koymak ve deney grubu öğrencilerinin dijital metin okumaları hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı eş zamanlı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler Kırşehir ili Kaman ilçesinde bulunan sosyo-ekonomik düzeyleri birbirine yakın olan dört tane ilkokulun, 4. sınıfına devam eden 75 öğrenci içerisinden seçilmiştir. 75 öğrencinin okuma düzeyleri hata analizi envanteri ile belirlenmiştir. Öğrenciler aldıkları puanlara göre en yüksek puandan başlanarak sıralanmıştır. Çalışmanın deney ve kontrol gurubunu oluşturmak için puanı en az olan 30 öğrenci seçilmiştir. 30 öğrenci gruplara ayrılırken kura çekilerek tesadüfi şekilde 15 öğrenci deney grubuna 15 öğrencide kontrol grubuna atanmıştır. Deney grubu öğrencileri dijital metinler ile okuma yaparken kontrol grubu öğrencileri basılı metinlerden okumalarını yapmışlardır. Bu şekilde çalışma 14 hafta sürmüş ve her hafta bir metin okumuşlardır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, dijital metinlerin kullanılması öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini olumlu etkilerken, okuma tutumunu etkilememiştir. Ayrıca okuma sırasında yapılan okuma hatalarını giderme veya azaltmada etkili olduğu bulunmuştur. Nitel bulgulara göre ise, öğrencilerin tablet bilgisayarlar kullanarak dijital metin okuma konusunda istekli ve heyecanlı oldukları görülmüştür. Çocuklar dijital metinleri çalışma süresince severek okumuşlar ve metin ile olan etkileşimlerini koparmamışlardır. Eğitim ortamlarının teknolojik araçların etkisinde kaldığı görülmektedir. Araştırma sonuçları eğitimcilere, dijital metinleri derslerinde uygun gördükleri durumlarda kullanarak eğitim ortamına katkı sağlayabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to indicate the effect of reading digital texts on reading comprehension, reading mistakes, and reading attitude of 4th grade students and to determine the opinions of experimental group students about reading digital text. The convergent parallel mixed method, in which quantitative and qualitative research methods are used together, has been employed in the research. The fourth grade students who participated in the research were selected from 75 students studying in four different primary schools whose socio-economic levels are close to each other in Kaman province of Kırşehir. The reading mistakes of 75 students were assessed by using Informal Reading Inventory. Students are ranked according to their scores starting from the highest point. 30 students with the lowest scores were selected. An experimental and a control group were formed randomly assigning the students to one of these two groups, these groups included 15 students. Control group of students read the texts in print, while experimental group of students were reading the digital texts. The students continued to study for fourteen weeks and read a text every week.The quantitative findings showed that the use of digital texts had influence on improving reading comprehension skills, while it did not affect students' reading attitudes. It has also been found to be effective in eliminating or reducing mistakes during reading. According to qualitative findings, students were eager and excited about reading digital text with tablets. Children read digital texts fondly during study and did not interfere with their interaction with the text. Educational environments are influenced by technological devices. The study results have indicated that educators can contribute to the educational environment by using digital texts if appropriate in their courses.