Azerbaycan artikülasyon testi: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Azerbaijan artiiculation test: Valiidiity and reliability
  1. Tez No: 528484
  2. Yazar: AFAG ABBASOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÜNAL LOGACEV
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Konuşma sesi bozuklukları (KSB) dildeki sesleri algılama ve kavramsallaştırmada ve/veya bu seslerin sesletiminde gereken motor hareketleri yapmaktaki sorunlardır. Bu bozukluk çocuklar arasında okul öncesi dönemde en çok rastlanan dil konuşma sorunudur. ASHA'ya (ASHA, 2000'den aktaran Fogle, 2008, s. 195) göre okulöncesi çocukların %10- %15'de KSB'ye rastlanılmaktadır. Okul öncesi dönemde rastlanan bu bozukluğun değerlendirme süreciyle ilgili fikirler farklılaşsa da, çoğu yazarın bu amaçla kullanımını önerdiği araçlar arasında standardize artikülasyon veya resim adlandırma testleri vardır. Konuşma sesleri ve kullanılan hedef sözcükler dile özgü olduğu için bu tür testlerin her dil için ayrıca geliştirilmesi gerekmektedir. Azerbaycan dilinde bu tür ölçme aracının olmadığını göz önüne bulundurarak mevcut çalışmada Azerbaycan dilinde geçerli ve güvenilir artikülasyon testi geliştirmek amaçlanmıştır. Azerbaycan Artikülasyon Testi (AzAT) 92 maddeden oluşmaktadır. Bu test 354 çocuğa uygulanmıştır. AzAT'ın geçerliliğini test etmek için kapsam ve yapı geçerliğine bakılmıştır. Kapsam geçerliği için öncelikle uzman görüşlerine başvurulmuş̧ ve daha sonra resim- sözcük listelerinin tanınıp tanınmadığının sınanmasına yönelik“alan örnekleme”yapılmıştır. Yapı geçerliğini belirlemeye yönelik olarak, farklı yaş gruplarının ham puanlarının ortalamalarına, bireylerin her bir ses için elde ettikleri toplam puanlarla yaşları arasındaki korelasyona bakılmış̧ ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. AzAT'ın güvenirliğini test etmek için nesnellik analizleri - test-tekrar test yöntemi ve puanlayıcılar arası güvenirlik analizi uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda AzAT'ın geçerli ve güvenilir bir test olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Speech sound disorders (SSD) is a problem in perceiving and conceptualizing the sounds in the language and/or performing motor movements required for the articulation of these sounds. This disorder is the most common communication problem among preschool children. According to the ASHA (ASHA, 2000 from Fogle, 2008, p. 195) 10%-15% of the preschool children have SSD. There are different opinions about evaluation methods for SSD. But most authors propose to use standardized articulation or image naming tests for this purpose. Because speech sounds and target words are language specific, such tests must be developed separately for each language. Taking into consideration that there is no such kind of assessment tool in Azerbaijani, the present study aimed to develop a valid and reliable articulation test in this language. Azerbaijan Articulation Test (AzAT) consists of 92 items. This test was administered to 354 children. In order to provide initial evidence of the psychometric properties of AzAT, the reability and validity of the assessment were substantiated. For the validity of AzAT, content and construct validity were tested. Content validity consisted of two parts: expert opinions and“field sampling”which is used to deduce whether picture-word lists were recognized by children. For confirming the construct validity, the mean of the raw scores for each age groups, the correlation between total scores obtained from each sound and the ages were calculated and factor analysis were performed. To test the reliability of AzAT, test-retest method and correlation analysis between scores were applied. As a result of these analyses, AzAT was found to be a valid and reliable test.