Surviving tribes as political actors: The evolution of political clientelism in Şanlıurfa
Siyasi aktör olarak varlığını sürdüren aşiretler: Siyasi klientalizmin Şanlıurfadaki gelişimi
- Tez No: 528490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİF TOLGA SINMAZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tarih boyunca Türkiye'nin güneydoğusunda aşiretler önemli siyasi aktörler olmuşlardır. Türkiye'nin Güneydoğu bölgesindeki etki alanlarını korumak için aşiret liderleri ne tür araçları hala kullanmaktadırlar? Bu çalışma bu soruyu oy davranışı açısından incelemekte ve yerel aşiretlerin siyasi etki ve güçlerini korumadaki başarı ve başarısızlıklarının altında yatan etmenleri araştırmaktadır. Bu bölgede aşiretler, bir düzeye kadar üyelerinin oylarını kontrol ve manipüle edebildiğinden bu çalışmanın kapsamı çerçevesinde siyasi güç, yerel aşiret otoritesinin, aşiret üyelerinin siyasi parti seçimi üzerindeki otoritesi olarak tanımlanmaktadır. Bazı aşiret liderleri, aşiret üyelerinin oylarını kontrol ederek, siyasi alanda kendi pozisyonlarını güçlendirebilmiştir. Ne var ki, özellikle bölgede yaşanan modernleşmeyle birlikte gelişen yeni faktörler sayesinde tehlikeye girmiştir. Bu çalışmada, Şanlıurfa'da yürütülen 400 kişilik bir anket ve 20 kişilik derinlemesine röportaj üzerinden karma yöntem ile aşiretlerin bu tehlikeye karşı nasıl direndiği analiz edilmiştir. Anket analizinde, eğitim ve şehirleşme faktörlerinin aşiretlerin siyasi güçlerini kaybetmesinde önemli etkenler olduğu ortaya koyuldu. Bununla beraber, ekonomik koşulların anlamlı bir etkisine rastlanmadı. Derinlemesine röportajlar üzerinden, bölgedeki iki siyasi aktörün, yani yönetimdeki partilerin ve aşiret liderlerinin, siyasi ve sosyal stratejileri açısından bu yeni gelişmelere nasıl yanıt verdiği tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Tribes have been important political actors throughout the history of southeastern Turkey. What are the tools that tribe leaders still utilize to protect their scope of influence within the southeastern region of Turkey? This paper explores this question in the context of voting behavior and investigates the determinants of local tribes' success or failure in protecting their tribal influence and political power in the southeast of Turkey. I operationalized political power in the most direct manner as local tribes' authority over their subjects' political party choices, for tribes can manipulate and control their members' votes to some extent in this region. By controlling the votes of tribe members, some tribe leaders have fortified their positions in the political arena. However, the degree of this fortification was threatened by recently emerging factors, especially due to modernization, within the region. A mixed methodology was used to analyze how tribes could endure to such a threat wherein 400 people were surveyed and 20 were interviewed in-depth in Şanlıurfa. In the survey analysis, education and urbanization were found as telling pivots for the downturn in the perceived political power of local tribes over individuals; whereas economic conditions were not. Through in-depth interviews, I discuss how two political actors, namely the incumbent parties and tribe leaders, reorient their political/social strategies according to the emerging factors.