Serebral palsili hastalarda ve sağlıklı bireylerde yutmanın oral fazının ultrason ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative analysis of oral phase with ultrasonography in swallowing between individuals with cerebral palsy and healthy individuals
  1. Tez No: 528489
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Serebral Palsi (SP), gelişimini tamamlamamış beynin ilerleyici olmayan hasara bağlı hareket ve duruş bozukluğudur. Serebral Palsili çocuklarda orofarengeal açıdan dudak kapanmasında azalma, dilde zayıflık, salya gibi beslenme ve yutma problemleri olduğu bilinmektedir. Yutma değerlendirilirken Modifiye Baryumlu Yutma çalışması, Fiberoptik Endoskopik Yutma Değerlendirmesi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler radyasyon riski taşıyan ve koopere gerektiren çalışmalar olduğu için, ultrason gibi radyasyon riskinin olmadığı, invaziv olmayan bir değerlendirme aracına ihtiyaç olduğu görülmektedir. Ultrasonun son 20 yılda gelişim gösterdiği, ancak daha çok sağlıklı bireyler üzerinde yapılan çalışmalarla literatürde yerini aldığı görülmektedir. Belirtilen hasta grubuna ilişkin ultrasonla yapılmış çok kısıtlı çalışma vardır. Aynı zamanda, Serebral Palsili çocukların yutma ve beslenme problemlerine çalışmalar bulunmasına rağmen, ilerleyen yaşlarda bu kişilerin yutma sorunlarının ne durumda olduğu ile ilgili detaylı çalışmalara rastlanmamaktadır. Çalışmamızda, Serebral Palsili bireylerin yutmanın oral fazında ilgili kasların hareketi ve yutma sürelerine ilişkin bilgi edinmek ve sağlıklı bireyler aralarındaki farkları ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, Serebral Palsili bireylerin sağlıklı bireylere göre oral faz başlangıcında gecikme yaşadığı ve yutma süresinin uzadığı görülmüştür. Kas hareketlerinde de sağlıklı bireylere göre azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP), is a neurodevelopment condition beginning in early childhood and persisting through a person's lifespan. CP as a group of disorders concerning the development of movement and posture, causing activity limitation, that are attributable to nonprogressive disturbances that occur in the developing infant or fetal brain. Children with CP have eating and swallowing problems, especially in orapharyngeal stage. Assessment and evaluation instruments such as Modified Barium Swallow Study, Fiberoptic endoscopic evaluation of study are used in swallowing disorders. These instruments have risk of radiation and invasive methods. Contrary to this, ultrasound is not an invasive evaluation and has no risk of radiation. In literature, most studies made with ultrasound include normal swallowing and related muscular movement. There is a very limited study of ultrasound for the patients with CP. Even if there are few study about children with CP in swallowing and eating problems, there is no detailed study of how these people have swallowing problems in later ages. The study aims to determine the swallowing time and movement of tongue muscles of individuals with CP in oral phase and to reveal the differences between healthy people. In conclusion, individuals with CP had delayed onset of oral phase and prolonged swallowing period compared to healthy subjects. Muscle movements have also been found to be reduced compared to healthy individuals.