Tek akciğer ventilasyonunun serebral oksijenizasyon, nörokognitif fonksiyonlar ve diğer hemodinamik parametreler üzerine etkisi
The effect of single lung ventilation on cerebral oxygenati̇on neurocognitive functions and other hemodynamic parameters
- Tez No: 528491
- Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda tek akciğer ventilasyonunun serebral oksijenizasyon, nörokognitif fonksiyonlar ve diğer hemodinamik parametreler üzerine etkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra, prospektif olarak planlanan araştırmaya torasik cerrahi geçirecek ve 1 saatten uzun süre tek akciğer ventilasyonu uygulanacak olan yaşları 21 ile 70 arasında değişen ASA I-III toplam 50 hasta dahil edildi. Hastaların operasyon öncesi nörokognitif fonksiyonlarını değerlendirmek için standardize mini mental test uygulandı. 25'ten düşük puan alanlar, bilinen serebrovasküler hastalığı ve demansı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Serebral oksijen saturasyon bazal değeri oda havasında sağdan ve soldan ayrı ayrı INVOS 5100TM serebral oksimetre cihazı ile ölçülüp kaydedildi ve bu değerden %15-20 düşmeler serebral desaturasyon olarak kabul edildi. Her hastanın operasyon boyunca hemodinamik parametreleri 10 dakikada bir, kan gazı ölçümleri ise yarım saatte bir kaydedildi. Çalışma sonunda hastalar nondesatüre (n=32) ve desatüre (n=18) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Postoperatif 3. gün ve 7. gün aynı test tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to show the effect of single lung ventilation on cerebral oxygenation, neurocognitive functions and other hemodynamic parameters. Materials and Methods: After the approval of the ethics committee, 50 patients with ASA I-III ages ranging from 21 to 70 years who had undergone thoracic surgery and had single lung ventilation for more than 1 hour were included in the study. Standardized mini-mental testing was performed to evaluate the neurocognitive functions of the patients before the operation. Those with a score lower than 25, with known cerebrovascular disease and dementia were excluded from the study. The baseline value of cerebral oxygen saturation was measured separately from the right and left in the room air with the INVOS 5100TM cerebral oximeter and a 15-20% decrease in this value was accepted as cerebral desaturation. Hemodynamic parameters of each patient were recorded every 10 minutes and blood gas measurements were recorded every half hour. At the end of the study, the patients were divided into two groups as nondesaturated (n = 32) and desaturated (n = 18). The same test was repeated on the postoperative 3rd day and on the 7th day.