Pubertal jinekomastili ergenlerde serum vitamin D düzeyi değerlendirilmesi
Evaluation of serum vitamin D levels in adolescents with pubertal gynecomastia
- Tez No: 361440
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KANBUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Ergenlik döneminde meme dokusunun proliferayonu uyaran ve durduran hormonlar arasındaki dengesizliğin pubertal jinekomasti gelişimine neden olduğu düşünülse de, pubertal jinekomastinin fizyopatolojisi tam olarak bilinmemektedir. Ergenlik döneminde meme bezinin normal gelişmesinde ve düzgün fonksiyon göstermesinde vitamin D'nin önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada vitamin D eksikliğinin pubertal jinekomasti gelişmine etkisinin araştırılması planlanmıştır. YÖNTEM: Bu çalışmaya, Ekim 2013- Mart 2014 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Ergen Sağlığı Bilim Dalı'na pubertal jinekomasti nedeniyle başvuran ya da fizik muayenesinde pubertal jinekomasti saptanan 11 ile 17 yaşlar arasındaki 50 ergen ve 54 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her iki grubun serum 25-hidroksi vitamin D düzeyleri ölçülerek birbirleriyle karşılaştırılmıştır. SONUÇLAR: Pubertal jinekomasti grubunda ortalama vitamin D düzeyi 14,03± 6.38 (5,0-32,5) ng/mL, kontrol grubunda ise 15,19± 6,49 (5,0-33,2) ng/mL olarak saptanmıştır. Bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,361). Vitamin D düzeyi sınıflamasına göre pubertal jinekomasti grubunda ergenlerin %66'sında eksiklik, %14'ünde yetersizlik saptanırken, %20'sinin vitamin D düzeyi yeterli sınırlarda ölçülmüştür. Bu oranlar kontrol grubu için sırasıyla %53,7, %29,6 ve %16,7 olarak bulunmuştur. Vitamin D düzeylerine göre oluşturulan bu alt gruplara dağılım açısından istatistiksel anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0,158). TARTIŞMA: Her ne kadar pubertal jinekomastisi olan ergenler ile sağlıklı ergenler arasında serum 25(OH)D düzeyi açısından anlamlı bir farklılık saptanmamış olsa da, pubertal jinekomasti grubundaki ergenlerde yüksek oranda vitamin D eksikliği ve yetersizliği bulunmuştur. Jinekomastinin patofizyolosinde rol oynayan mekanizmalar ve jinekomastinin histolojik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, vitamin D sinyal yolağındaki veya vitamin D reseptörü ile etkileşimdeki bir aksaklığın jinekomasti gelişimine katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Vitamin D'nin jinekomasti gelişimindeki etkisinin aydınlatılabilmesi için ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Although an imbalance between the proliferative and antiproliferative hormones is thought to be the cause of pubertal gynecomastia, the exact physiopathology remains unclear. Vitamin D plays an important role in the normal development and proper functioning of the mammary gland in puberty. The aim of this study is to determine the effect of vitamin D deficiency in the development of pubertal gynecomastia. METHOD: This study was performed in the Division of Adolescent Medicine at Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital, between October 2013 and March 2014. 50 adolescents with pubertal gynecomastia and 54 healthy controls between the ages 11 to 17 were included. Serum 25-hydroxyvitamin D levels were measured and compared between the two groups. RESULTS: Mean vitamin D level was 14.03± 6.38 (5.0-32.5) ng/mL in the pubertal gynecomastia group and 15.19± 6.49 (5.0-33.2) ng/mL in the control group (p=0.361). According to the vitamin D status classification while 20% of the pubertal gynecomastia group were found to be sufficienct, 66% were deficient and 14% were insufficient. These ratios were respectively 16.7%, 53.7% and 29.6% in the control group (p=0.158). CONCLUSION: Although the difference between the serum 25-hydroxyvitamin D levels of adolescents with pubetal gynecomastia and healthy adolescents was not statistically significant; the incidence of vitamin D deficiency and insufficiency was very high in the pubertal gynecomastia group. When the histological properties and pathophysiological mechanisms of gynecomastia are considered, it might be assumed that an interruption in the vitamin D signal pathway or in the interaction of vitamin D with its receptor might be contributing factors in the development of gynecomastia. Further studies are needed for the clarification of vitamin D's effect on the development of gynecomastia.