Üstün zekâlı ve yetenekli olan ve olmayan 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin, Mindfulness düzeyleri
Mindfulness levels of gifted and non-gifted 3 and 4th grades students
- Tez No: 528510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, 3 ve 4.sınıfta üstün zekâlı ve yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin Mindfulness düzeylerini incelemektir. Çalışmanın katılımcılarını, Türkiye'nin 32 ilinde bulunan Bahçeşehir Kolejinde 3 ve 4. sınıfta yer alan üstün zekâlı ve yetenekli olan ve olmayan öğrencileri kapsamaktadır. Çalışmanın verilerinin uygun örnekleme yoluyla, üstün zekâlı ve yetenekli olan 360 (185 kız, 175 erkek) öğrenci, üstün zekâlı ve yetenekli olmayan 360 (186 kız, 174 erkek) öğrenci ile birlikte toplam 720 (371 kız; 349 erkek), 3 ve 4. Sınıf (337; 383) öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında, BAU Çocuklar için Mindfulness Ölçeği çalışmanın veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) yoluyla incelenmiştir. Bu doğrultuda, üstün yetenekli ve zekâlı olan ve olmayan öğrencilerin mindfulness düzeyleri, cinsiyet ve sınıf düzeyleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları, üstün zekâlı ve yetenekli olan öğrencilerin mindfulness düzeylerinin, üstün zekâlı ve yetenekli olmayan öğrencilerin mindfulness düzeylerinden daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Değişkenler arasındaki cinsiyete yönelik farklılıkların analiz bulguları, mindfulness düzeylerinin üstün zekâlı ve yetenekli olan öğrencilerde, anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Üstün zekâlı ve yetenekli olmayan kız öğrencilerin mindfulness düzeyleri, erkeklere göre daha yüksek sonucuna varılmıştır. Üstün zekâlı ve yetenekli olmayan öğrencilerin mindfulness düzeylerinin sınıf düzeyine ilişkin farklılığı olmadığı ortaya konulmuştur. Üstün zekâlı ve yetenekli olan 4. sınıf öğrencilerinin mindfulness düzeyleri, 3. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the levels of Mindfulness on students with and without gifted in the 3rd and 4th grades. The participants of the study were recruitted from different provinces of Turkey in Bahçeşehir College who have diognosed as gifted and for those who do not have. The data of the study included 360 (175 boys, 185 girls) gifted and talented, 360 (174 boys,186 girls) non-gifted and talented students with the total number of 720 (349 boys, 371 girls), 3rd and 4th (337; 383) grade students via convenience sampling technique. In this study, BAU Mindfulness Scale for Children (BAU-MSC) was used as data collection instrument. The obtained data were analyzed by Multivariate Analysis of Variance (MANOVA). In that vein, the mindfulness levels of gifted and talented or non-gifted and talented students are evaluated regarding their gender and class levels. The findings of the research reveal that gifted and talented students have a higher level of mindfulness than non-gifted and talented students. The analysis discoveries of divergence directed to the gender among variables, propounds the fact that there is not a significant difference in the levels of gifted and talented students. The mindfulness levels of non-gifted and talented girl students concluded a higher degree than boy students. It is also exhibited that the mindfulness levels of non-gifted and talented students indicate no difference depending on class level. The mindfulness levels of 4th grade gifted and talented students result higher than 3rd grade students.