Diyabetik hastalarda koroner arter hastalığı yaygınlığı ile periodontal hastalık ciddiyeti arasındaki ilişki
The relationship between the diffusiveness of coronary artery disease and the severity of periodontal disease in diabetic patients
  1. Tez No: 528509
  2. Yazar: ARDA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH UZUN, UZMAN EMRE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Birçok çalışma periodontal hastalık ile koroner arter hastalığı arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Bu iki hastalığın hem gelişiminde hem de ilerlemesinde diyabet önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı diyabetik hastalarda periodontal hastalık ciddiyeti ile koroner arter hastalığı yaygınlığı arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde koroner anjiyografi uygulanmış127 diyabetik stabil koroner arter hastası dahil edilmiştir. Bu hastalara KAG sonrasında periodontal değerlendirme yapılmıştır. Koroner arter hastalığı yaygınlığı SYNTAX skoru ile belirlenmiş ve hastalar SYNTAX skoru 22 olarak iki gruba ayrılmıştır. Periodontal değerlendirmede Ramfjord tarafından tanımlanan periodontal hastalık indeksi kullanılmıştır. Periodontal hastalık indeksinin >4 olması ciddi periodontal hastalık olarak değerlendirilmiştir. Periodontal hastalık indeksinin >22 SYNTAX skoru olan diyabetik hastaları belirlemede bağımsız bir prediktör olup olmadığının tespiti lojistik regresyon analizi ile yapılmıştır. Periodontal hastalık indeksinin kestirim değerinin tespiti için ROC eğrisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Many studies have shown a relationship between periodontal disease and coronary artery disease (CAD). Diabetes is an important risk factor in both development and progression of these two diseases. The aim of this study was to investigate the relationship between the severity of periodontal disease and the diffusiveness of CAD in diabetic patients. Method: A total of 127 diabetic patients who have stable coronary artery disease and undergoing coronary angiography were included in our study. Periodontal evaluation was performed in these patients after CAG. The diffusiveness of CAD was determined by the SYNTAX score and the patients were divided into two groups as the SYNTAX score 22. Periodontal disease index (PDI) which is defined by Ramfjord was used in periodontal evaluation. PDI above 4 was considered to be severe periodontal disease. Logistic regression analysis was performed to determine whether periodontal disease index was an independent predictor in determining diabetic patients with a score of > 22 SYNTAX. The ROC curve was used to determine the predictive value of the PDI.