Prematüre bebeği olan ve emziremeyen annelerin uyguladığı kanguru bakımının annelerin stres düzeyi ve süt miktarına etkisi
The effects of kangaroo care applied by mothers who have premature babies and who cannot breastfeed on mothers' stress levels and the amount of milk
  1. Tez No: 528539
  2. Yazar: DİDEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİYE GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma prematüre bebeği olan ve emziremeyen annelerin bebeklerine uyguladıkları kanguru bakımının annelerin stres düzeyi ve süt miktarına etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma, Elazığ ilinde bulunan biri kamu, diğeri üniversite olmak üzere iki hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde Aralık 2017-Ekim 2018 tarihleri arasında ön test-son test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre ve emmeyen bebeği yatan 80 (çalışma grubu n=42, kontrol grubu n=38) anne oluşturdu. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği ve Anne Sütü Takip Formu ile toplandı. Araştırma öncesi ve sonrası çalışma ve kontrol grubundaki anneler YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeğini doldurdu. Çalışma grubundaki anneler bebeklerine haftanın beş günü günde bir kez üç hafta boyunca kanguru bakımı uyguladı. Anneler 3 hafta boyunca her gün süt sağma makinesi ya da pompası ile memelerini sağıp günlük süt miktarı toplamını Anne Sütü Takip Formuna yazdı. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, yüzdelik, Pearson Ki-Kare, t testi ve tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanıldı Bulgular: Kanguru bakımı uygulayan çalışma grubundaki annelerin YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeğinin“görüntü ve sesler”,“bebeğin görünümü ve davranışları”,“anne ve baba rolü”alt boyutları ve toplam son test puan ortalamalarının kontrol grubu annelere göre azaldığı saptandı (p˂0.05). Çalışma grubundaki annelerin süt miktarı puan ortalamalarının tüm ölçümlerde, kontrol grubuna göre arttığı saptandı (p=0.000). Sonuç: Kanguru bakımı uygulamasının prematüre bebeği olan ve emziremeyen annelerin stres düzeyini azaltma ve süt miktarını arttırmada etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to assess the effect of kangaroo care applied by mothers who have premature babies and who cannot breastfeed on mothers' stress levels and the amount of milk. Material and Method: This study was conducted in newborn units of two hospitals, one state and one private hospital, in Elazığ province between December 2017 and October 2018 as an experimental study with pre-test, post-test and control group. The sample of the study included 80 (study group n=42, control group n=38) mothers whose premature babies that were not breastfed were hospitalized in the newborn intensive care unit. The data were collected through Descriptive Information Form, Parental Stress Scale: NICU and Breast Milk Follow-up Form. The mothers in the study and control group filled in Parental Stress Scale: NIC before and after the study was conducted. The mothers in the study group applied kangaroo care to their babies once a day and five times a week for three weeks. The mothers milked their breasts every day for three weeks with breast milking machine or pump and wrote the amount of total milk in Breast Milk Follow-up Form. Averages, percentage, Pearson Chi-square, t test and one-way ANOVA for repeated measurements were used in the assessment of data. Results: It was found that post-test total score averages and averages of the sub-dimensions of“images and sounds”,“appearance and behaviours of the baby”and“parental role”of mothers in the study group who applied kangaroo care were found to decrease when compared with the mothers in the control group (p˂0.05). It was found that the breast milk amount averages of the mothers in the study group increased in all measurements when compared with the control group (p=0.000). Conclusion: It was found that kangaroo care application was effective in decreasing the stress levels and increasing the breast milk amounts of mothers who have premature babies and who cannot breastfeed.