Mermer ve polietilentreftalat (PET) atıklarının yapı malzemesi olarak geri dönüşümü
The recycling of PET (poly(ethylene terephytalate)) and marble wastes as a construction material
  1. Tez No: 238356
  2. Yazar: GÖZDE ÖZATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GALİP İÇDUYGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hızlı nüfus artışının ortaya çıkardığı sorunların başında çevresel kirliliğin artması gelmektedir. Bu kirliliğin azaltılmasının yolu oluşan atıkların tekrar kullanılmasından geçmektedir. Çevresel kirliliğe yol açan atıkların başında polimerik maddeler bulunmaktadır. Afyon ili için çevresel sorun olan konuların başında ise mermer atıkları gelmektedir. Mermer tozu birçok alanda katkı ya da dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Ancak, mevcut kullanım alanları bu sorunun çözümüne katkı sağlayacak kadar bu atıkların tüketimine olanak sağlamamaktadır.Bu çalışma ile bağlayıcı olarak polimer atıklarının ve dolgu maddesi olarak mermer tozlarının kullanılarak inşaat malzemesi niteliğinde maddelerin üretilmesi hedeflenmektedir.Bu amaçla Polietilentreftalat (PET) şişeler propilen glikol kullanılarak ısıl işlen sonucu oligmerlere çevrilerek bun adipik asit ve maleik anhidrid ilave edilerek doymamış polyestere dönüştürülecektir. Elde edilen yeni monomerler stiren monomeri ile heteropolimer (reçine) oluşturacak şekilde mermer tozu varlığında polimerleştirilecektir. Aynı zamanda kullanılan reçine, farklı reçine türü, stiren, kobalt naftanat, MEKP ve adipik asit/maleik anhidrit oranları değiştirilerek dayanım değerleri üzerindeki etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is one of the problems that are caused by rapid population increase. Recycling of these wastes is the only way of decreasing various pollutions. Polymeric materials are one of the major pollutants in the environment. Marble waste is another problem especially in Afyon region in Turkey. Marble waste can be used in many industries also. However, potential applications of marble waster are not enough to solve this problem either.In this study, it is aimed to prepare plasterboard by using polymer wastes as a binder and marble dust as a filling material.With this aim; Polyethylenetreftalat (PET) wastes will be glycolyzed and will be converted into unsaturated polyesters with the addition of adipic acid and maleic anhydride. These new monomers will be copolymerized by addition of styrene monomer and this resin will be employed as a binder in the marble dusts. At the same time the effects of differing ratios of used resin, used type of resin, styrene, cobalt naphtanante, MEKP and adipic acid/maleic anhydride will be investigated on their compression strength.