Prostat kanseri tanısında transrektal biyopsi örnekleme sayısı üzerinde hasta yaşı, PSA değeri, ve prostat ağırlığının etkisi
The effect of patient age, PSA value, and prostate weight on the number of transrectal biopsy samples in the diagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 528594
  2. Yazar: HACI İBRAHİM ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Prostat kanseri (PCa) günümüzde erkek toplumunu ilgilendiren sağlık problemlerinin başında gelmektedir. PCa tanısında transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi altın standarttır. Bu çalışmada 6-8-10 ve 12 kor prostat biyopsi tekniklerinin PCa saptama oranlarını belirleyerek alınması gereken optimal parça sayısını ve bu sayı üzerine hasta yaşı, PSA değeri ve prostat ağırlığının etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Şubat 2005 – Ocak 2011 arasında PSA > 2,5 ng/ml ve/veya parmakla rektal muayenede anormal bulgularla transrektal ultrason eşliğinde prostat biyopsisi alınan 2033 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu hastalardan başlangıç prostat biyopsisi olarak 12 kadran prostat biyopsisi alınan 1131 (%55,6) tanesi çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların sonuçları Hodge ve arkadaşlarının tarif ettiği 6 kor, Presti ve arkadaşlarının tarif ettiği 8 kor ve Gore ve arkadaşlarının tarif ettiği 10 kor biyopsi tekniğine göre tekrar değerlendirildi. Ayrıca hastalar PSA (≤2,5 ng/ml, 2,5 - 4 ng/ml arası, 4 – 10 ng/ml arası ve 10 ng/ml üzeri) , yaş (≤50 yaş, 50-60 yaş arası, 60-70 yaş arası ve >70 yaş ) ve prostat ağırlığına (≤40 gr, 40-80 gr arası, >80 gr) göre alt gruplara ayrılarak biyopsi tekniklerinin sensitiviteleri değerlendirildi. Prostat biyopsisi yapılan hastaların yaş ortalaması 64,62 ± 7,95 yıl, PSA ortalaması 12,63 ± 24,01 ng/ml, prostat hacimleri ortalama 62,57 ± 30,39 gr , prostat spesifik antijen dansite (PSAD) ortalamaları 0,36 ± 2,88, transizyonel zone PSAD ortalamaları 0,72 ± 1,71, ortalama serbest / total PSA (f/t PSA) oranları 0,21 ± 0,12 olarak bulunmuştur. Prostat biyopsisi yapılan 236 (%20,9) hastada PCa tespit edildi. Bu popülasyonda eğer 6 kadran, 8 kadran ve 10 kadran prostat biyopsisi alınmış olsaydı sırasıyla 186 (%16,4), 227 (%20,1) ve 231 (%20,4) hastada kanser tespit edilmiş olunacaktı. Tüm popülasyonda 12 kor biyopsi tekniği ile 10 kor biyopsi tekniği arasında kanser saptama açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamış (p= 0,0625) , 8 kor ve 6 kor biyopsi tekniğinden üstün olduğu gösterilmiştir (sırasıyla p= 0,0039, p10 ng/ml) olan ve ileri yaştaki hastalarda (>70 yaş) 8 kor biyopsi tekniği uygulanabilir gözükmektedir (sırasıyla sensitiviteleri; %97, %97 ve %97). Sonuç olarak her ne kadar alınan biyopsi tekniğinin komplikasyonları arttırmadığı gösterilmişse de özellikle yaşlı hastalarda ek komorbidit hastalıkların olabileceği akılda tutularak işlemin en kısa sürede sonlandırılması açısından 8 kor tekniği bu grupta uygulanabilir gözükmektedir. On kor biyopsi tekniği 12 kor biyopsi tekniği ile benzer sonuçlara sahiptir. Klasik 6 kor biyopsi tekniği kanser saptama bakımından tüm alt gruplarda yetersiz görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate carcinoma (PCa) is one of the major health problems of men. Prostate biopsy with the guidance of transrectal ultrasonography is the gold standart technique to detect PCa. The aim of the study was to determine optimal biopsy strategy by evaluating the cancer detection rates of 6-8-10 and 12 core biopsy techniques and influence of PSA, prostat volume and patient ages on optimal biopsy strategy. In this retrospective study, between February 2005- January 2011, 2033 men with PSA level greater than 2,5 ng/ml and / or abnormal digital rectal examination underwent prostate biopsy. Of these patients 1131 (55,6%) underwent 12 core initial prostate biopsy included. Patients results re-evaluated by 6 core biopsy technique described by Hodge et al, 8 core biopsy technique described by Presti et al and 10 core biopsy technique described by Gore et al. Additionally patients divided subgroups by PSA (≤2,5 ng/ml, between 2,5 - 4 ng/ml, between 4 – 10 ng/ml ve >10 ng/ml), age (≤50, between 50 – 60 years, between 60 – 70 years, >70 years) and prostate volume (≤40 gr, between 40 - 80 gr, >80 gr) and the sensitivity of these biopsy techniques was also evaluated in these subgroups. The mean age 64,62 ± 7,95 years, mean PSA value was 12,63 ± 24,01 ng/ml, mean prostate volume was 62,57 ± 30,39 gr , mean prostate specific antigen density (PSAD) was 0,36 ± 2,88, mean transition zone PSAD was 0,72 ± 1,71, mean free / total PSA (f/t PSA) was 0,21 ± 0,12. Cancer detected in 236 (20,9%) patients. Cancer detection rates in 6 core, 8 core and 10 core biopsy techniques was 16,4%, 20,1% and 20,4% respectively. There was no significant difference in the cancer detection rate between 12 and 10 core biopsy techniques (p= 0,0625), on the other hand 12 core biopsy technique has higher cancer detection rate than 8 and 6 core biopsy technique (p= 0,0039, p10 ng/ml) and higher ages (>70 years), 8 core biopsy technique can be feaseble (sensitivity rates 97%, 97% and 97%, respectively). Eventhough there is no difference in complication rates between biopsy techniques, to shorten the biopsy time in elder patients who have higher probability of comorbidities, 8 core biopsy technique can be useful in these population. Similar results was detected between 10 and 12 core biopsy technique. In terms of detecting PCa, 6 core biopsy technique is seen inadequte in any of subgroups.