Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamındaki çalışma koşullarına ilişkin algının çalışan bağlılığına etkisi
The effect of sense that is arisen by working conditions formed by corporate social compliance to employees's organizational commitment
- Tez No: 528593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında işletmelerde oluşan çalışma koşullarına ilişkin algının örgütsel bağlılık etkisi incelenmiştir. İşletmelerdeki kurumsal sosyal sorumluluk koşulları müşteriler tarafından talep edilen denetimler aracılığıyla değerlendirilir. Bu denetimlerde temel olarak iş sağlığı ve güvenliği, çalışma saatleri, ödemeler, ek hizmetler, yönetici davranışları ve çevre koşulları değerlendirilir. Çalışmada kullanılan veriler denetimlerin Türkiye'de en çok tekstil sektöründe gerçekleştirilmesi sebebiyle tekstil sektörü çalışanlarından anket yoluyla alınmıştır. Örgütsel bağlılık üçe ayrılmaktadır. Duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık. Bu çalışma sayesinde işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında nelere dikkat etmesi durumunda işletmedeki çalışanların işletmelerine hissettikleri örgütsel bağlılığın artacağını ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
The effect of sense that is arisen by working conditions formed by corporate social responsibility to employees' organizational commitment is reviewed in this study. The corporate social responsibility circumstances are checked by the social compliance audits requested by the clients. The man topics that is checked in the social audits are occupational health and safety, working hours, payments, additional services, management behavior and environmental issues.These audits are usually performed in textile sector because of that the data that is used in this study is asked by employees in textile sector. Organizational commitment is classified in three groups , affective commitment, continuance commitment and normative commitment. As a result, organizational commitment are arisen at which practices are done regarding corporate social responsibility by the facilities is indicated.