Implementation of a flood management system for Nicosia
Lefkoşa için bir taşkın yönetim sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 528601
  2. Yazar: HASAN ZAİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Etkin bir taşkın yönetim uygulaması için ekstrem yağışların meydana gelme olasılıklarının belirlenmesi gerekir ve özellikle ölçüm yapılmamış havzalarda bölgesel frekans analizine (BFA) ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda Kuzey Kıbrıs'ta yer alan 37 yağış istasyonunun günlük verilerine kalite kontrol ve homojenlik analizi uygulanmış ve trend analizi ile ekstrem yağış indislerinin değişkenliği değerlendirilmiştir. Özellikle kış mevsiminde artan trendlerin adanın kuzeyine hakim olduğu görülmüştür. Daha sonra, homojen bölgelerin belirlenmesinde yeni bir yaklaşım olarak zaman serilerinin kümeleme yöntemleri BFA içerisinde kullanılmıştır. Böylelikle çeşitli dönüş aralıklarına karşılık gelen günlük yağış tahminleri yapılmıştır. Kanlıköy ve Gönyeli göletlerinin çıkış noktalarında hesaplanan akış hidrografları SCS Birim Hidrograf yöntemi ile üretilmiş ve akarsu modelinde memba sınır koşulu olarak tanımlanmıştır. Buna ek olarak, Kanlı Dere için 1Boyutlu MIKE 11 modeli kullanılarak ana kanal içerisindeki akımın simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında, taşkın yatağı üzerindeki akım derinliği, hızı ve taşkın yayılım alanı 2 Boyutlu olarak MIKE 21 ile saptanmıştır. MIKE FLOOD yazılımı ile MIKE 11 ve MIKE 21 birlikte çalıştırılarak 2010 yılında meydana gelen taşkın simüle edilmiş ve çeşitli senaryolar üzerinde çalışılarak su basma haritaları oluşturulmuştur. Gönyeli Göleti'nin kazılması ve baraj ve dolusavak kret kotlarının yükseltilmesi ve Kanlıköy Göleti memba kısmına yapılacak yeni bir sel kapanı tesisi uygulaması gibi çeşitli önlemler geliştirilmiştir. Önerilen yapısal önlemle Lefkoşa'nın yaklaşık olarak 500 yıl dönüş aralığındaki yağışa kadar taşkından korunabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The implementation of effective flood management particularly in ungauged basins requires regional frequency analysis (RFA) to determine the occurrence probabilities of extreme precipitation events. In this context, the quality control and homogeneity analysis of daily precipitation series of 37 stations in Northern Cyprus are carried out and trend analyses are employed to assess the variability of extreme precipitation indices. The increasing trends especially in winter period are dominated the northern part of the island. Then, identification of homogeneous regions is performed by utilizing the time series clustering approaches as a new perspective in RFA and the quantile estimates for different return periods are obtained. The flood hydrographs generated from the SCS Unit Hydrograph approach are provided to the outlet of Kanlıköy and Gönyeli ponds which are the boundary conditions for the river model. Moreover, 1D model MIKE 11 for the Kanlıdere River's tributaries is developed to simulate the flow in main channel. Besides, the flow depths, velocities, and flood inundation extent on floodplain is detected by 2D MIKE 21 model. MIKE FLOOD coupling of MIKE 11 and MIKE 21 is used to simulate the flood event in 2010 and the flood inundation maps are generated based on the different scenarios. Flood mitigation alternatives, such as dredging and increasing crest elevations of dam and spillway for Gönyeli Pond, and implementation of a new upstream detention facility for Kanlıköy Pond were proposed. The proposed structural measure shows that Nicosia can be protected from flooding up to approximately 500-year return period.