Havza yönetimine yönelik coğrafi veri tabanı tasarımı: Trabzon Yomra Özdil havzası örneği
Geographical database design for watershed management: Case of Trabzon Yomra Ozdil watershed
  1. Tez No: 389947
  2. Yazar: ONUR MAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sürdürülebilir arazi yönetimi ve uygulamalarına yönelik planlamalar için havza temelli alanlar dikkate alınmalıdır. Arazi kullanım kararları için havza tabanlı veriler dikkate alınırsa, bütüncül ve uygulanabilir kararlar geliştirilebilir. Korunan alanlar, mera ve yaylalar, su kaynakları, heyelan duyarlı bölgeler, taşkın sahaları, yerleşik alanlar, tarım alanları, yerleşime açılabilecek alanlar gibi bölgesel ölçekte üretilebilen bütün katmanlar aynı sistemde oluşturulmalıdır. Bu verilerle, karar vericilere önemli altlıklar sunulabilecektir. Bu veriler sayesinde, uygulayıcılara çevre düzeni planları, nazım planlar, uygulama imar planları, kırsal gelişim planları gibi bütün planlamalar için belirli hassasiyet ve standartlarda üretilmesi gereken doğru ve güvenilir veri sunulabilecektir. Bununla birlikte, doğru ve güvenilir veriye dayalı, olabildiğince sorunsuz ve uygulanabilir sürdürülebilir arazi yönetimi kararlarına yönelik havza temelli planlamalar ve uygulamalar yapılabilecektir. Bu tez çalışmasında, CBS oluşturulması sonucu çalışma alanına ilişkin konumsal analizlerin yapılmasıyla AB çerçevesinde Türkiye'nin nehir havzası yönetim planlarının hazırlanmasına yönelik veri tabanları oluşturulmuştur. Sonra, havza yönetimine ilişkin doğru ve güncel veriler CBS teknolojileriyle ITRF sisteminde oluşturulmuştur. Sonuç olarak, mevcut planlara yönelik niteliksel, alansal ve çizgisel bazlı büyük çaplı tutarsızlıklar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Watershed-based areas should be taken into account for planing toward sustainable land management and their practices. If watershed-based data are regarded for land use decisions, holistic and practical decisions can be developed. All layers can be produced at regional scale, such as protected areas, pasture and plateau areas, water resource, landslide susceptible areas, flood areas, settled areas, agricultural areas and other areas which may be opened to settlement should be generated in the same system. With these data, important bases can be presented to the decision-makers. Thanks to all these data, accurate and reliable data which must be produced certain precision and standards for all planning, such as land consolidation planing, master plans, implementation master plans, rural development plans will be able to be provided to the appliers. All the same, watershed-based planning and their practices toward trouble-free and practical sustainable land management decisions as far as based on accurate and reliable data will be able to made. In this thesis, databases were generated toward preparation of river basin management plans of the Turkey in framework of the EU with spatial location analyses related to working area after establishing of GIS. Later, accurate and current data about watershed management were generated with GIS technology in the ITRF system. As a result, large-scale inconsistencies based on qualitative, areal and linear toward existing plans were put forward.