Kent içi toplu ulaşımın yaşlılara ücretsiz olmasının yolcu hareketliliğine etkisi Sultanbeyli örneği
Effective Sultanbeyli examination of public transport in the city is free to old passengers
- Tez No: 528631
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanayileşme ve ekonomik alandaki gelişmeler, endüstrileşme ve bilgi toplumuna geçiş tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de toplumsal yapının ve geleneksel geniş aile içindeki rollerin değişmesine, geleneksel geniş aile modelinin yerini çekirdek aile modeline bırakmasına yol açmıştır. Artan yaşlı nüfus ve değişen toplumsal yapı sonucu yaşamın ilerleyen dönemlerinde yaşlıların ortaya çıkan sağlık, bakım ve sosyal ihtiyaçlarını giderecek politikaların kamu tarafından üretilmesinin gerektiği ortaya çıkmıştır. Kişilerarası eşitsizliklerin giderilmesi için çocuk, engelli, yoksul, yaşlı vb. gibi dezavantajlı kişilerin sosyal politikalarla desteklenmesi Anayasanın tanımladığı sosyal devlet ilkesinin gereği ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacak unsurlardandır. Bunun için öncelikle dezavantajlı kesimlerin yaşam standartlarını koruma ve iyileştirme amaçlı hizmetlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyetinde yürürlükte bulunan 1982 Anayasasının 61. maddesi“Yaşlıların devlet tarafından korunacağı ve yaşlılara yapılacak devlet yardımı ve diğer hakların kanunla düzenleneceği”hükmünü amirdir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda 2013 yılında yapılan değişiklik ile 65 yaş üstü bireylere kent içi toplu taşıma hizmetinden faydalanmayı ücretsiz hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında; 65 yaş üstü bireylere toplu taşıma hizmetinin ücretsiz verilmesinin İstanbul ili, Sultanbeyli ilçesinde yaşayan yaşlı bireylerin kent içi yolculuk hareketliliğine etkisinin araştırılması, bu konuda yaşanan sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrialization and economic developments, industrialization and transition to information society have led to the change of social structure and the roles in the traditional wide family in Turkey, and to the replacement of the traditional family model in the core family model. Despite the decrease in fertility; the development of health services (treatment of diseases) the decrease in number of chronic diseases, improvement of social-economic situation, increased standards of living and hygiene have helped life expectancy prolonged.Industrialization, economic developments, and transition to information society have led to the change of social structure and the roles in the traditional wide family in Turkey, and to the replacement of the traditional family model with the core family model. Article 61 of the 1982 Constitution of the Republic of Turkey states that“The elderly shall be protected by the state and state aid and other rights to be provided to the elderly people shall be regulated by law”. (the Ministry of Family and Social Policies ASPB has made it free to benefit from the public transport services to individuals over 65 years of age by the Law (4736) on the Amendment of Aome Laws with the Tariffs of Goods and Services Produced by Public Institutions and Organizations. In this study, it is aimed to investigate the effects of free public transportation services on urban mobility of elderly people living in the city of Sultanbeyli, Istanbul Province. It is also aimed to present problems experienced in this issue and proposals for solutions.