Enzim replasman tedavisinde kullanılmak üzere tripsin içeren matriks tipi ilaç taşıyıcı sistemlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of trypsin containing matrix type drug delivery systems for enzyme replacement therapy
- Tez No: 528630
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÖZLEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sindirim enzimlerinden biri olan tripsin, kistik fibroz tedavisinde terapötik ajan olarak kullanılabilmektedir. Proteinik yapıdaki ilaçlar, oral yolla uygulandığında degradasyona uğrarlar. Proteinik yapıda bir ilaç aktif maddesi olan tripsin de enzim replasman tedavisinde kullanılırken oral yolla alındığında gastrointestinal sistemde bozunmaya uğrar. Buna ilaveten, tripsin mide ağrısı ve bulantıya sebep olur. İlaç etken maddelerinin kolona hedeflendirilebilmesi için enterik dozaj şekillerinin (boncuk, enterik kapsül, enterik tablet vs.) kullanılması, bu problemlerin çözümü için önerilebilir. Bu çalışmada, enzimi gastrointestinal sistemde korumak için boncuklarda tutuklanması sağlanıp karakterizasyonu yapılmıştır. Hazırlanan boncuklar, matriks tipi kontrollü salım sistemleridir ve biyobozunur bir polimer olan aljinat kullanılarak hazırlanmışlardır. Baryum klorür, çapraz bağlama materyali olarak farklı konsantrasyonlarda kullanılmıştır. Ayrıca, çapraz bağlama süresi ile ilaç:polimer oranının ilaç tutma kapasitesi üzerine etkileri de araştırılmıştır. Tutuklanmış tripsinin stabilitesi incelendiğinde, 4C'de 10 gün dayanıklı kalırken, 30C'de iki gün içerisinde aktivitesini yitirdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, baryum klorür çapraz bağlama ajanı ile hazırlanan aljinat boncuklarında tutuklanan tripsinin, kistik fibroz hastalığının tedavisinde terapötik ajan olarak kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
One of the digestive enzymes, trypsin can been used as a therapeutic agent in treatment of cystic fibrosis. The drugs with proteinous structure're degradaded upon oral administration. Trypsin as a proteinous drug active substance undergoes degradation in gastrointestinal tract following oral administration for enzyme replacement therapy. In addition, trypsin causes pain in stomach and nausea. The use of enteric dosage forms to deliver the drug substance to colon can be suggested to solve these problems. In this study, in order to protect the enzyme in GIS, it, was immobilized in beads and characterized. The beads were in matrix type controlled release systems (e.g. beads, enteric tablets, enteric capsules) and prepared using biodegradable polymer, alginate. Barium chloride was used as a cross linking agent at different concentrations. Also, the effects of cross linking time and drug to polymer ratio on drug entrapment efficiency and release were investigated. The storage stability of entrapped trypsin at 4°C was found upto 10 days, while at 30°C the enzyme lost its activity within two days. In conclusion, trypsin encapsulated using barium chloride cross linked alginate can be suggested as a therapeutic agent for treatment of cystic fibrosis.