Experimental investigation of alternative cooling methods in machining operations
Makine işletmelerinde alternatif soğutma yöntemlerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 528662
  2. Yazar: AMIN BAGHERZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İmalat sanayinde en önemli talep, proseslerin verimliliğini arttırmaktır. Soğutma stratejileri, işleme operasyonlarında üretilen parçaların kalitesini ve maliyetini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma tornalama, frezeleme ve ortogonal frezeleme işlemlerinde yeni ve alternatif soğutma yöntemleri altında işlenebilirliği incelemektedir. Bu çalışma, yeni bir kriyojenik soğutma yaklaşımı kullanarak, Ti6Al4V ve Inconel 718'in tornalanmasında takım aşınması, yüzey kalitesi, kesme kuvvetleri ve talaş oluşumunun araştırılmasıyla başlıyor, Inconel 718 ve çelik 1050'nin frezeyle tornalama operasuyonu, kriyojenik soğutma verimliliğini artırmak için yeni bir değerlendirme ile devam ediyor. Son olarak, çelik 1050 slot frezelemede termal analizler ve farklı soğutma yöntemleri için üretilen yüzeyin elementel ve temel analizleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most crucial demand in manufacturing industry is to improve productivity and efficiency of the processes. Cooling strategies play a significant role in determining the quality and cost of manufactured parts in machining operations. The present study examines machinability under new and alternative cooling methods in turning, milling and orthogonal turn-milling operations. It begins with an investigation of tool wear, surface finish, cutting forces and chip formation in turning of Ti6Al4V and Inconel 718 using a new cryogenic cooling approach, followed by a new assessment to enhance efficiency of cryogenic cooling in turn-milling of Inconel 718 and steel 1050. Finally, thermal analyses of steel 1050 slot milling and elemental analyses of the generated surface for different cooling methods have been presented.