Obez hastalarda parathormon (pth) ile metabolik sendrom arasındaki ilişki
Correlation between parathroid hormone levels metabolic syndrome and insulin resistance in obese patients.
- Tez No: 528708
- Danışmanlar: DR. ENGİN SENNAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Metabolik Sendrom abdominal obezite, hipertansiyon, dislipidemi, bozulmuĢ glukoz toleransı gibi komponentleri olan ve artmış kardiyovasküler hastalık ve diyabet gelişim riski olan bir klinik tablodur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda PTH‟ın kalsiyum metabolizması üzerindeki bilinen etkilerinin yanı sıra dislipidemi, hipertansiyon ve obezite ile iliĢkili olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Bu tez çalışmamızda obez hastalarda, PTH düzeyi ile Metabolik Sendrom ve insülin Direnci arasındaki ilişkiyi araştırdık. Materyal-Metod: Tez çalışmamız Ankara Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesi 4.Dahiliye Kliniği‟ne Ekim 2009 – Aralık 2010 tarihleri arasında başvuran hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi ve osteoporoz öyküsü olmayan 94 obez (BKI > 30 kg/m²) hastada yapıldı. Hastalara Metabolik Sendrom tanısı NCEP-ATP III kriterlerinden üç veya fazla olması durumunda koyuldu. Insülin rezistansı ise HOMA-IR formülüne göre hesaplanarak HOMA> 2,7 olan bireylerde insülin rezistansı mevcut olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %23,4‟ü (22 hasta) erkek, %76,6'sı (72 hasta) ise kadındı. Hastaların ortalama yaşı 40,4 (18-75 yıl) idi. Hastaların BKI ortalaması 42,9 idi yine hastaların %61,7'sinin (58 hasta) morbid obez olduğu saptandı. 94 adet olgunun %48,9'unda (46 hasta) Metabolik Sendrom mevcuttu. Hastaların %52,1'inde (49 hasta) insülin direnci mevcuttu. 94 hastanın PTH ortalaması 7,1 olarak saptanırken, HOMA-IR ortalaması ise 3,5 olarak saptandı. Çalışmaya alınan hastalarda HOMA-IR düzeyleri ile PTH düzeyleri arasında anlamlı korelasyon bulunmadı (r=0,063 ve p=0,546). İnsülin direnci olan grup ile insülin direnci olmayan grup arasında medyan PTH düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p=0,606) Metabolik sendrom saptanmayan gruba göre metabolik sendromlu olan grupta medyan PTH düzeyi istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,037). Metabolik Sendrom tespit edilen hastaların PTH ortalaması 7,4 olarak bulunurken, Metabolik Sendrom‟u olmayan hastalardaki PTH ortalaması 6.0 olarak tespit edildi. Metabolik sendrom saptanmayan gruba göre Metabolik Sendromlu olan grupta medyan HOMA-IR düzeyleri istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,037). Sonuç: Tez çalışmamızda, artmış PTH düzeyleri ile insülin direnci arasında bir ilişki saptanmadı. Ancak Metabolik Sendromu olan hastaların PTH düzeyleri Metabolik Sendrom tespit edilemeyen gruba göre istatistiksel açıdan da anlamlı olarak daha yüksek idi. (p=0,037) Bizim çalışmamızda da tespit ettiğmiz gibi, Metabolik Sendrom‟da artan PTH seviyelerinin mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Daha geniş kapsamlı, toplumun geniş kesimlerini ele alan çalışmalar yapılmalıdır. PTH düzeylerini azalttığı bilinen kilo verme, yüksek diyet kalsiyumu ve gereğinde dışardan kalsiyum takviyesi gibi faktörler ile PTH seviyeleri azaltılan hastaların, Metabolik Sendrom ve komponentlerinde görülebilecek olası gerileme de kontrollü çalışmalar ile gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Although it is well identified that the synthesis and secretion of PTH are regulated by serum levels of calcium and 25(OH)VitD, the possible clustered addiliation of these parameters with the Metabolic Syndrome are less known. Our study aims to explore whether the Metabolic Syndrome and Insulin Resistance are associated with abnormal serum levels of PTH in obese patients. Methods: 94 consecutive obese patients (%76 women) are assessed. Multiple logistic regressions analyses are used to assess independent effect of PTH on the odds of the Metabolic Syndrome and Insulin Resistance. Results: %48, 9 of the patients has the Metabolic Syndrome; %52, 1 of the patients has the Insulin Resistance. The patients with the Metabolic Syndrome have higher mean PTH levels (p=0,037) than the patients without the Metabolic Syndrome, whereas mean Vitamin D does not differ significantly among them. No correlation between PTH levels and Insulin Resistance has been found. Conclusion: The PTH level is an independent predictor of Metabolic Syndrome in treatment of obese patients. Randomized controlled clinical trials, including different therapeutic strategies to lower PTH, are required in order to explore any cause and effect relationship of the Metabolic Syndrome and PTH.