Evaluating the impact of syrian refugees on Turkey's labor market: A synthetic control approach
Suriyeli göçmenlerin Türkiye iş gücü piyasasına etkileri: Sentetik kontrol yaklaşımı
  1. Tez No: 528709
  2. Yazar: DOĞU TAN ARACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu makalede, yakın dönemdeki Suriyeli göç dalgasının, Türkiye yerli nüfusunu iş gücü piyasası çıktılarına etkisi analiz edildi. Analiz için sentetik kontrol metodu uygulandı. Bu metotta kontrol bölgeleri, göç alan bölgelerin göç öncesi çıktıları en iyi yeniden üretilecek şekilde ağırlıklandırılıp, bir sentetik kontrol oluşturulur. Analiz Hatay, Gaziantep ve Sanliurfa¸ NUTS-2 bölgeleri için ayrı ayrı yapıldı. Erkeklerde kayıt dışı istihdam azalırken, kayıtlı istihdamın arttığı gözlemlendi. Genel istihdam oranıysa bölgeye göre farklılık göstermektedir. Gaziantep'te kayıtlı sanayi ve hizmet sektörlerindeki istatistik olarak anlamlı artış, kayıt dışı istihdamdaki düşüşü telafi etmek için yeterlidir. Hatay'da genel istihdamın düştüğü, Şanlıurfa'da¸ ise işsizliğin arttığı gözlemlendi. Ücretler üzerinde etki sadece hem kayıt dışı hem de kayıtlı ücretlerin düştüğü Şanlıurfa'da¸ bulundu. Hatay'da kayıt dışı olarak tarım sektöründe çalışan kadınların göç dalgasından en çok etkilenen alt grup olduğu görüldü. Bu bulgular, bölgesel farklılıkların göçten kaynaklanan iş gücü arzı şokunu sönümleme kabiliyeti için önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the impact of recent Syrian refugee wave on natives' labor market outcomes in Turkey is analyzed. The synthetic control method is used for the analysis, where for each treated region, a synthetic control is constructed by weighting control regions in a way that pre-treatment values of treated unit is best reproduced. The analysis is made separately for NUTS-2 level regions, Hatay, Gaziantep and Sanliurfa. For men, informal employment rate decreases, while formal employment rate increases. The overall employment effect is dependent on the region. Significant increases in formal manufacturing and services sectors in Gaziantep are enough to compensate for displacement from informal jobs. In Hatay, overall employment rate decreases and in Sanliurfa unemployment increases. Wage effects are observed only in Sanliurfa, where both informal and formal wages are in decline. Women working in agriculture sector informally in Hatay are the subgroup that have been most adversely affected by immigration in terms of employment. These findings indicate that regional differences play an important role in determining the ability to absorb the labor supply shock resulting from immigration.