L-arjinin, L-glutamin ve hidroksi metil bütirat içerikli beslenme ürünü uygulamasının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of L-arginin, l-glutamin and hydroxy methyl butyrate-based on wound healing
- Tez No: 528729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TAŞDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı l-arjinin, l-glutamin ve hidroksi metil bütirat (HMB) içerikli beslenme ürünü uygulamasının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmesidir. Ayrıca ürünün apoptotik etkileri de incelenmiştir. Toplam 40 adet wistar albino cinsi erkek rat test (l-arjinin, l-glutamin ve hidroksi metil bütirat içerikli beslenme ürünü verilen grup) ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba eşit sayıda ayrıldı. Kontrol ve test grupları da kendi içerisinde 3. gün ve 7. gün sakrifiye edilenler olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hayvanların maksiller 1. molar dişlerinin 1mm apikalinden disposible punch materyali ile dişeti dokusu çıkarıldı ve deney boyunca gavaj yoluyla test grubundaki hayvanlara l-arjinin, l-glutamin ve hidroksi metil bütirat içerikli beslenme ürünü verildi. Hayvanlar 3. ve 7.günlerde sakrifiye edildi. Genel histolojik yapının belirlenmesi amacıyla kesitler Hematoksilen-Eosin (HE) veya Masson-Trichrom (MT) ile boyandı. HE ile boyanan kesitlerde yara morfolojisi değerlendirilirken, MT ile boyanan kesitler kollajen birikimini göstermek için kullanıldı. Deneyin 3. ve 7. günlerinde yara bölgesinde büyüyen epitelyal dildeki çoğalan keratinositler için bir belirteç olarak sitokeratin 6 (CK6); epidermal kök hücrelerinin belirlenmesi için sitokeratin 15 (CK15) ekspresyonu immunohistokimyasal olarak gösterildi. Deney sonunda elde edilen dokulara ait tüm kesitlerde apoptotik hücreleri belirlemek için terminal deoxynucleotide-transferase (TdT)-mediated dUTP nick end labeling (TUNEL) metodu uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of L-arginine, L-glutamine and Beta-hydroxy-beta-methylbutryrate on wound healing by histological and immunohistochemical. Apoptocic effects of product was also investigated. A total of 40 wistar albino male rats were divided into two groups; Test(1-arginine, l-glutamine and hydroxy methyl butyrate containing nutrient products) and control group. Control and test groups were also divided into 2 groups according to sacrification days; 3 and 7 days. Gingival tissues were removed from 1mm apical of maxillary first molar teeth of the animals. 1-arginine, l-glutamine and hydroxy methyl butyrate containing nutrient products were given to test animals by gavage throughout the experiment period. Rats were sacrificed at 3 and 7 days. Sections were stained with Hemotoxylen-eosine (HE) and Masson- Trichrome (MT) to determine the general histological structure. Wound morphology was evaluated in HE stained sections, while sections stained with masson tricrom were used to demonstrate collagen accumulation. Cytokeratin 6 (CK6) used as a marker proliferating keratinocytes on growing epithelial extension in the wound area on 3 and 7 of the experiment and cytokeratin 15 (CK15) expession was shown immunohistochemically for the identification of epidermal stem cells. Terminal deoxynucleotide-transferase (TdT) -mediated dUTP nick end labeling (TUNEL) method was used to determine apoptotic cells in all sections of the tissues obtained at the end of the experiment.