Investigation of optical properties and sensing potentials of some organic dyes in polymeric matrices
Bazı organik boyaların polimerik matrislerde optik özellikleri ve potansiyellerinin incelenmesi
  1. Tez No: 528741
  2. Yazar: ÇAĞLA KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, yeni sentezlenmiş Y10 kodlu organik boyar maddenin spektral özellikleri araştırılmış, nano-molar altı konsantrasyonlardaki gümüşe seçimli emisyon bazlı davranışı incelenmiştir. Boyanın tetrahidrofuran (THF), diklorometan (DCM) ve etil alkol (EtOH) gibi çözücülerde, absorpsiyon eksitasyon ve emisyon spektrumları kaydedilmiştir. Bu çalışmada yüksüz ve floresans özellik gösteren Y10 boyasının plastikleştirici içeren etil selüloz (EC), polivinil klorür (PVC) ve polimetil metakrilatta (PMMA) spektral özellikleri incelenmiştir. Yapılan testlerde, plastikleştiricinin yanında lipofilik anyonik katkı maddesi ve iyonik sıvı da kullanılmış ve spektral cevabı etkileri değerlendirilmiştir.Y10 boyasının diğer katı matrislere göre EC da daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Matriks malzemesi olarak EC polimeri kullanılmıştır. Y10 boyasının EC da gümüşe olan cevabı, fosfat tamponunda (pH 7.06) iyonik sıvı içeren ve içermeyen formlar üzerinden iki farklı aşamada araştırılmıştır. En iyi tayin limiti 1.1x10-15 M gümüş olarak belirlenmiştir. Mekanizmaların aydınlatılmasında“floresans ömrü”ölçümleri kullanılmıştır. İyonik sıvı içeren ince filmler 10-4-10-12 M aralığında lineer cevap verirken aynı malzemeden hazırlanmış fiberler 10-8-10-12 M aralığında cevap vermiştir. Y10 boyası EC matrise doplandığında, nötral pH da civa(II), alüminyum(III), kalsiyum, bakır(II), demir(III), potasyum, mangan, magnezyum ve kurşun(II) nin yanında gümüşe seçimli olarak cevap vermiştir. Boyanın uygun katkı maddeleri ile birlikte kullanıldığında 10-12 ile 10-4 M arasında değişen geniş konsantrasyon aralığında gümüş iyonlarına emisyon bazlı lineer cevap verdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spectral properties and selective sub-nano molar response towards the ionic silver of the newly synthesized Y10 dye has been investigated. The excitation and emission spectra of the dye has been recorded in the solutions of tetrahydrofurane (THF), diclorometane (DCM) and ethyl alcohol (EtOH). Herein we investigated spectral properties of the fluorescent Y10 dye in plasticized polyvinyl chloride (PVC) polymethyl methacrylate (PMMA) and in ethyl cellulose (EC). In addition to the plasticizer the lipophilic anionic additive and ionic liquid were also utilized and effect of these additives on the spectral response has been evaluated. The Y10 dye exhibited better spectral response in EC. In later studies the EC has been used as matrix material. Response towards the ionic silver has been investigated in phosphate buffered solutions at pH 7.06 for the IL-Free and IL-Doped composites. The best limit of detection (LOD) value has been reported as 1.1x10-15 M silver. The decay time measurements were used to explain the mechanism behind the response. While the IL-Doped films exhibiting a linear response for the concentration range of 10-4-10-12 M, the electrospun fibers made up of the same material exhibited the linear response for the concentration range of 10-8-10-12 M. The EC doped Y10 dye exhibit as selective spectral response towards silver in presence of excess amounts of mercury(II), aluminum(III), calcium, copper(II), iron(III), potassium, manganese, magnesium, and lead at neutral pH. When the dye doped into EC along with appropriate additives can be used as an emission based sensor for silver for a large linear concentration range of 10-12 to 10-4 M.