Tax policies and social expenditures: Comparing impacts on poverty and inequality in Turkey and Mexico
Vergi politikaları ve sosyal harcamalar: Türkiye ve Meksika'da yoksulluk ve eşitsizlik üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 528758
  2. Yazar: MUHAMMET HALİL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, hane halkı bütçe anketlerinden elde edilen mikro verilere dayanarak ve“geleneksel”vergi yükü analizi yöntemini kullanarak, Türkiye ve Meksika mali sistemlerinin yoksulluk ve gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Her iki ülkede de mali sistem hem görece ve mutlak yoksulluğu hem de gelir eşitsizliğini azaltmaktadır. Türkiye'de sosyal güvenlik sistemi vergi sisteminden daha etkili iken, mali sistemin en büyük sorunu“azalan oranlı”tüketim vergisinin nispeten yüksek olmasıdır. Bu tez üç temel çözüm ortaya koymaktadır: Sosyal güvenlik prim oranlarının düşük gelirli gruplar lehine yeniden düzenlenmesi, vergi dilimi sayısının artırılması ve vergi dilimlerinin yeniden tasarlanması, temel tüketim malları ve orta gelir grupları için önemli olan malların KDV ve ÖTV oranlarının azaltılması veya tamamen kaldırılması. Meksika'nın vergi sistemi, etkisi diğer transferlerden bile daha az olan sosyal güvenlik sisteminden daha etkili iken, Meksika'nın temel sorunları sosyal güvenlik sistemindeki dengesizlikler ve yüksek kayıt dışılık nedeniyle kişisel gelir vergisinin düşük miktarda tahsil edilmesidir. Bu tez, düşük olan emekli aylığı prim oranlarının artırılmasının Meksika'nın sosyal güvenlik sisteminin etkinliğini artıracağını, gelirlerin asgari gelirin üç katı miktarı altında kalan kısımları üzerinden sağlık için ödenen sosyal güvenlik primi oranının düşürülmesinin ise kayıt dışılığı azaltacağını ve bunun da toplanan gelir vergisinin payının artmasına neden olacağını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines and compares the impacts of overall Turkish and Mexican fiscal system on poverty and income inequality by using the“conventional”incidence analysis method, based on micro data derived from household budget surveys. The fiscal system in both countries reduce relative and absolute poverty and income inequality. In Turkey, the social security system is more effective than the tax system, while the biggest problem of the fiscal system is the relatively high level of“regressive”consumption taxes. This thesis makes three basic recommendations: Readjusting of the Social Security Contribution (SSC) rates in favor of lower income groups; increasing the number and adjusting of income tax brackets; and reducing of Value Added Tax (VAT) and Special Consumption Tax (SCT) rates, or, preferably, eliminating them completely on basic consumption goods and goods that are important for middle income groups. Mexico's tax system is more effective than its social security system, which is less effective than even the other transfers, while Mexico's main problems are imbalances in social security system and low collection of personal income taxes due to high informality. This thesis asserts that increasing the low SSC rate for pensions would increase the effectiveness of Mexican social security system, while decreasing the high SSC rate for health for incomes below three times of the minimum wage income would decrease informality, which in turn would result raise the amount of income tax collected.