Potansiyel yeni telomeraz inhibitörlerinin sentezi
Synthesis of potential new telomerase inhibitors
- Tez No: 528757
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünyada yaygın olarak görülen günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla oluşan kötü huylu tümörlerdir. 2015 yılında 8,8 milyon ölümle sonuçlanmıştır. Şu anda dünya çapında neredeyse her altı ölümden biri kanser nedeniyle olmaktadır. Potansiyel telomeraz inhibitörleri, telomerik DNA'nın katlanmasıyla oluşan G-dörtlü yapıları stabilize eden, DNA ile π-π etkileşimi yapan; poliaromatik yapının üçüncü veya dördüncü halka üzerinde protonlanabilir bir aromatik azot veya aromatik yapıya bağlı bir alkil zincir ve sonrasında protonlanabilir bir yapı olarak tasarlanan düzlemsel küçük moleküllerdir. Bu tez çalışmasında 1-indanon ve α-tetralon bileşiklerinin Fischer İndol sentezi ile telomeraz inhibitörü olabilecek yeni tetrasiklik yapıdaki indol türevi ve tetrasiklik yapıdaki benzo(a)karbazol türevli anahtar bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları fourier transform infrared (FT-IR) ve proton (1H-NMR) nükleer magnetik rezonans spektroskopisi teknikleri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer that is one of the most important recent health problems widely seen in the world, is malignant tumors formed by the abnormal division and proliferation of cells in an organ or tissue. In 2015, it is resulted by 8.8 million deaths. At the present time, almost one of every six deaths is caused by cancer in the world. Potential telomerase inhibitors are planar small molecules that stabilize G-quadruplex structures formed by the folding of telomeric DNA, make the π-π interaction with DNA; are designed as a protonable aromatic nitrogen on the third or fourth ring of the polyaromatic structure or an alkyl chain attached to aromatic structure and after then as a protonable structure. In this thesis, 1-indanone and α-tetralone compounds have been synthesized with the new tetracyclic structured indole derivative and the tetracyclic structured benzo(a)carbazole derivatized key compounds that may be a telomerase inhibitor, by Fischer Indole synthesis. The structures of the synthesized compounds were clarified by fourier transform infrared (FT-IR) and proton (1H-NMR) nuclear magnetic resonance spectroscopy techniques.