Kayseri Sahabiye Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Investigation of the project of Kayseri Sahabiye Neighborhood urban transformation in terms of landscape architecture
- Tez No: 528790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kentsel dönüşüm, kentsel sorunlara çözüm üretmek amacıyla değişime uğrayan bir bölgenin, ekonomik, fiziksel, sosyal, tarihi dokusu ve çevresel koşullarını göz önünde bulundurarak kalıcı bir çözüm sağlamaya çalışan kapsamlı bir sosyal dönüşüm sürecidir.Kentsel dönüşümün en temel hedefleri fiziki çöküşü durdurmak ve tarihi dokunun sürdürülebilirliğini sağlamak, ekonomik yaşamı canlandırmak ve kentsel yaşam kalitesini yükseltmektir. Son yıllarda hızlı kentleşme, çarpık yapılaşma, gecekondulaşma ve estetik kaygılarla, alt yapı, ulaşım, gibi sorunlara çözüm olarak karşımıza çıkan kentsel dönüşüm projeleri estetik ve işlevsel kaygılarla kent kimliğini yok eden uygulamalar haline dönüşmeye başlamıştır. Birbirine benzeyen kentler benzer uygulamalara sahne olmaya başlamıştır. Kayseri Sahabiye Mahallesi tarihi süreç içerisinde fiziksel ve kültürel bir çok değişime sahne olmuş ve kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmiştir. Bu çalışma tarihi ve kültürel olarak önemli bileşenlere sahip araştırma alanının peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Kayseri Sahabiye Mahallesi kimlik bileşenleri belirlenmiş ve yeşil alan dokusunun standartlara uygunluğu değerlendirilmiştir. Daha sonra uygulanmaya başlanan Sahabiye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi bu kriterler dikkate alınarak GZFT analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Sahabiye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinin kimlik bileşenlerini yok eden uygulamalar içerdiği ve yeşil alan dokusunun yetersiz olduğu ortaya konmuş ve bu doğrultuda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is a comprehensive process of social transformation that seeks to provide a permanent solution has beenaimed find solutionsto urban problems by taking into consideration the economic, physical, social, historical texture and environmental conditions of a region that has changed.The main goals of urban transformation are to stop the physical collapse and to ensure the sustainability of the historical fabric, tostimu late economic life and to improve the quality of urban life. Inrecent years, urban transformation projects that have emerged as a solution to the problems such as rapid urbanization, distorted construction, squatter and aesthetic concerns, infrastructure, transportation have started to be transformedin to practices that destroy urban identity with aesthetic and functional concerns. Cities have been beganto be scene of similar practices. Kayseri Sahabiye Neighborhood has witnessed many physical and cultural changes in the historical process and it has been declared as an area of urban transformation. This study was carriedout in order to evaluate interms of landscapearchitecture the research area where with histori caland culturally important components.For this purpose, identity components of Kayseri Sahabiye Quarter were determined and the conformity of green are a texture with standards wa sevaluated. Then,the Sahabiye Neighborhood Urban Transformation Project, which was started to be implemented, has been evaluated by SWOT analysis taking the secriteriain to consideration. As a result of the study, it has been determined that the Sahabiye Urban Transformation Project included practices that destroy the identity components and the green area texture has been insufficient and suggestions had been developed.