Application of hydrologic modelling on watershed
  1. Tez No: 5288
  2. Yazar: DERYA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA Y. KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET HİDROLOJİK MODELLEMENİN HAVZAYA UYGULANMASI EREN, Derya Yüksek Lisans Tezi, înş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi! Doç. Dr. Mustafa Y" Kılmç Aralık 1988, 115 Sayfa Bu çalışmada, havzalardaki yüzey akış hidrog raflarının elde edilmesi ve sediment miktarının he saplanmasını sağlayan bir bilgisayar programı öneril mektedir. Program PC tipi bilgisayarlar için Fortran 77 programlama dili ile yazılmış, bir ana program ve onaltı alt programdan oluşmaktadır. Program genel anlamda, yağış değerlerinin akış hidrograflarına dönüştürülmesini, bu hidrografların akar su ve vadi boyunca ötelenmesini ve havzanın herhangi bir noktasında oluşan sediment miktarının hesaplanmasını amaç 1 amak tad ı r. Programın kullanımı, yağış ve akım ölçümleri mevcut bir araştırma havzasına uygulanarak bu modelin nasıl çalıştığı gösterilmiştir. Anahtar sözcük ş Hidroloji, Model i eme, Hidrograf, Sediment iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF HYDROLOGIC MODELLING ON WATERSHED EREN, Derya M. S in Civil Engineering Supervisors Assoc. Prof. Dr. Mustafa Y. Kılınç December, i 988, 115 Pages In this study, a computer program have improved.for modelling surface runoff and sediment yield -from watershed.The program consists of a main program and sixteen subroutines written in FORTRAN 77 and could be run on any IBM compatible computer with little modification. Program was designed to transform rainfall data into runoff hydragraphs and to route these hydrographs through streams and valleys or reservoirs.lt will also compute the amount of sediment produced by a storm at any point on a watershed. An example problem is presented to demonstrate the computer program. A rainfall data is transformed into run off hydrograph, then a flood is routed through the water shed in its present condition, and the routed outflow hydrograph will be compared to the hydrograph measured at gaging station. Also the sediment yield is predicted. Keywords % Hydrology, Model ling, Hydrograph, Sediment iii