Elmalı yöresinde yetiştirilen 'starking delicious' elma çeşidinde ethephon, aminoethoxyvinylglycine (AVG) ve yansıtıcı malç uygulamalarının renklenme ve derim sonrası meyve kalitesi üzerine etkileri
Effects of ethephon, aminoethoxyvinylglycine (AVG) and reflective mulch treatments on the fruit coloring and postharvest quality of 'starking delicious' apple cultivar grown in Elmalı region
- Tez No: 528808
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada 'Starking Delicious' elma çeşidinde meyve renklenmesini artırmak amacıyla ethephon, aminoethoxyvinylglycine (AVG) ve yansıtıcı malç uygulamaları ile bunların kombinasyonları denenmiştir. Bu amaçla, 2013-2014 yıllarında yürütülen çalışmada, 'Starking Delicious' elma çeşidinde derim öncesi farklı uygulamaların meyvelerin kabuk rengi (C*, h°), titre edilebilir asitlik miktarı (TEA), meyve eti sertliği ve suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) miktarı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada, yansıtıcı malç, ethephon ve yansıtıcı malç + ethephon uygulamaları 'Starking Delicious' elma çeşidinde kontrole göre kırmızı renk oluşumunda artış sağlamıştır. Bununla birlikte renklenme amacıyla kullanılan materyallerin meyve eti sertliği, SÇKM ve TEA miktarı üzerine önemli bir etkisi bulunmamıştır. Çalışmanın ikinci kısımında ise 625 ppb dozunda 1-metilsiklopropen (1-MCP)'in bir kez ve tekrarlı uygulamasının 'Starking Delicious' elma çeşidinin normal atmosfer (NA) koşullarında meyve kalitesi ve muhafazası üzerine etkileri araştırılmıştır. Muhafaza çalışmalarında, 1-MCP uygulaması yapılan meyveler 0°C sıcaklık ve %90±5 oransal nemde 180 gün süreyle depolanmıştır. Tekrarlı 1-MCP uygulaması ise derimden 90 gün sonra yapılmıştır. Muhafaza ortamlarından 45'er gün aralıklarla alınan meyve örneklerinde ve manav koşulu olarak belirlenen 20°C'de 7 gün süreyle bekletilen meyvelerde değişik fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Çalışmada depolama süresince meyve eti sertliği azalırken, meyvelerin ağırlık kayıplarında artışlar belirlenmiştir. Tekrarlı 1-MCP uygulaması yapılan elmalar muhafaza süresince ve muhafaza sonunda diğer uygulamalardan belirgin biçimde daha sert kalmışlardır. Elmaların TEA miktarları tüm uygulamalarda depolama boyunca azalmıştır. Elmalarda 1-MCP ve tekrarlı 1-MCP uygulamaları TEA miktarının korunmasında kontrole göre daha etkili olmuştur. Denemenin her iki yılında da elmaların SÇKM miktarları muhafaza periyodu süresince sürekli olarak artmıştır. Meyve kabuk rengi (C*, h°) bakımından, 1-MCP ve tekrarlı 1-MCP uygulamaları arasında önemli bir fark bulunmazken, bu uygulamalarla kontrol meyveleri arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Elmalarda gerçekleştirilen solunum ve etilen ölçümlerinde meyveler genel olarak, tipik bir solunum klimakteriği göstermişlerdir. Ayrıca, elmaların solunum hızları ve etilen üretimleri muhafaza süresi uzadıkça artmıştır. Diğer yandan, tekrarlı 1-MCP ve 1-MCP uygulamaları yapılan elmaların solunum hızları ve etilen üretimleri kontrole göre daha düşük bulunmuştur. Toplam antosiyanin miktarı muhafaza periyodu süresince önce yükselmiş daha sonra azalış göstermiştir. Sonuç olarak, 'Starking Delicious' elma çeşidinin renklenmesini artırmak amacıyla arazi koşullarında denenen uygulamalardan özellikle yansıtıcı malç, ethephon ve yansıtıcı malç+ethephon uygulamasının meyve renklenmesinde başarılı bir şekilde kullanabileceği tespit edilmiştir. Soğukta muhafaza çalışmalarında ise tekrarlı 1-MCP uygulaması 'Starking Delicious' elma çeşidinin muhafaza süresi, meyve kalitesi ve raf ömrü üzerine olumlu etkiler yapmıştır. Bunu 1–MCP uygulaması izlemiştir. Çalışmada, 625 ppb dozunda 1-MCP ve tekrarlı 1-MCP uygulaması yapılan 'Starking Delicious' elma çeşidi 0°C sıcaklık ve %90±5 oransal nemde, normal atmosfer koşullarında 6 ay süreyle kalitelerinden fazla bir şey kaybetmeden depolanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 'Starking Delicious' apple cultivar was treated with ethephon, aminoethoxyvinylglycine (AVG), reflective mulch and its combinations for the enhancement in skin color. For that purpose, the study was conducted in 2013-2014 and the effects of preharvest treatments on skin color (C*, h°), titratable acidity (TA), fruit firmness, total soluble solids (TSS) in 'Starking Delicious' apple cultivar were determined. Reflective mulch, ethephon and reflective mulch+ ethephon combination enhanced the occurrence of red color in 'Starking Delicious' apples. Additionally, no significant effects of tested materials for coloring,fruit firmness, TSS and TA were observed. In the second part of the study, the effect of once and repeated application of 625 ppb dose of 1-methylcyclopropene (1-MCP) on the fruit quality and storage performance of 'Starking Delicious' apples under normal atmosphere conditions were investigated. 1-MCP treated fruits were stored for 180 days at 0°C temperature and 90±5% relative humidity. 1-MCP application was repeated after 90 days of harvesting. Fruits samples from different storage conditions were taken at 45 days of interval whereas the fruits were kept at 20°C and various physicochemical analysis were recorded at span of 7 days during shelf-life conditions. Fruit firmness decreased while weight losses of fruits increased in all treatments. Apples with repeated application of 1-MCP were firmer throughout and at the end of storage as compared to other treatments. During storage, TA declined in all the treatments. 1-MCP and repeated application of 1-MCP in apples effectively maintained the TA. During both years the amount of TSS continuously increased in storage. No significant differences existed between 1-MCP and repeated application of 1-MCP in term of fruit skin color (C*, h°), while treatments had significant effects on h° value when compared to control. Typical respiratory climacteric was displayed by apple fruits in the measurement of respiration and ethylene production. Additionally, the respiration rates and ethylene productions of apples were increased with extending storage duration. On the other hand, 1-MCP and repeated 1-MCP application in apple fruit exhibited less respiration rates and ethylene productions as compared to control treatment. Total anthocyanin content in apple fruit first increased then decreased during storage. It can be concluded that reflective mulch, ethephon, reflective mulch and their combination had successfully increased the coloring of apple fruit among the treatments applied in field conditions. In cold storage, repeated application of 1-MCP on 'Starking Delicious' apples had positive impacts on the storage duration, fruit quality and shelf life performance. 'Starking Delicious' apple cultivar can be stored under normal atmospher condition at 0°C temperature and 90±5% relative humidity for 6 months with less postharvest losses in storage.