Sultan Galiyev, Galiyevizm ve Türkiye'deki Türkçü-Turancı düşüncelerin karşılaştırılması
Sultan Galiyev, Galiyevism and comprasion of Turkist-Turanist thoughts in Turkey
- Tez No: 528813
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARACA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 331
Özet
Birinci bölüm Milliyetçiliğe dair teorileri ele alırken, Batı Merkezli bir bakış açısı içerisinde Milliyetçiliğin doktirinsel ve felsefi gelişimini içermektedir. 2. Bölüm, 19.Yüzyılın sonu ve 20. Yüzyılın başlangıç yılları arasında Türk Milliyetçiliğinin ve Turancılığının nasıl bir gelişim gösterdiğini, hangi unsurları içerdiğini ve niteliğini ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. 3. Bölüm ise 2. bölümden anlatılan fenomenin (Türk milliyetçiliğinin) nihai olarak Türkiye Cumhuriyeti döneminde siyasi bir ideoloji olarak ortaya çıkmasını, felsefi, içtimai ve politik temelerinde açıklamayı amaçlamaktadır. 4. Bölüm ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğindeki ünlü Türk-Tatar devrimci Sultan Galiyev 'in hayatını ve onun ortaya koyduğu Galiyevizm düşüncesini ihtiva etmektedir.Sonuç bölümünde kısa bir şekilde 2. 3. ve 4. bölümde yapılan analizlerin Tümevarımcı bir yöntemle karşılaştırılması söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The first part deals with the documental and philosophical development of Nationalism within a Western-oriented perspective, while addressing theories of Nationalism. Second chapter is written to show, how Turkish Nationalism and Turanism are developing, which elements are included and their nature between the end of the 19th century and the beginning of the 20th century. Chapter 3 aims to explain the emergence as a political ideology of the phenomenon (ther Turkish Nationalism) continuing from the chapter 2 in the Republic of Turkey, with philosophical, communal and political foundations. Chapter 4 contains the life of the famous Turkish-Tatar, revolutionary Sultan Galiyev in the Union of Soviet Socialist Republics and his idea of Galiyevism. In the conclusion section, it is mentioned that the analyzes made in 2nd, 3rd and 4th sections are compared with an inductive method.