Sultan Galiyev'in siyasal düşüncesi
Sultan Galiyev's political thought
- Tez No: 120612
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
157 ÖZET“Sultan Galiyev'in Siyasal Düşüncesi”adıyla hazırlamış olduğumuz Yüksek Lisans tez çalışması, dört kısımdan oluşmaktadır. Öncelikle, Bolşevik Ekim Devrimi sürecinde özgün bir fraksiyonun öncüsü olarak Sultan Galiyev kişiliğinin neden bugün hala önemli olduğu, güncel tartışmalar da göz önünde bulundurularak açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde Sultan Galiyev'in içinde yaşadığı dönemin tarihsel/toplumsal koşulların özellikleri incelenmiş ve Rusya tarihi ve Rus sömürgeciliği içinde Asya Müslümanlarının durumu üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, Sovyet devrimi içerisinde, sosyalizmin teorik ve pratik gelişim sürecini tanımlamaya ve Müslüman sosyalist hareketler ile Bolşevik devrimini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeye çalıştık. İkinci bölümde Galiyev'in politik geçmişi, Müslüman Sosyalist Komitesi(MÜSKOM) ve bu komitenin önderi Molla Nur Vahidof ile Galiyev'in Müslüman Komiserliği(MÜSKOM) içerisinde yapmış oldukları faaliyetler ve nihayet Bolşevik yönetimle olan ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü ve sonuç bölümünde ise Sultan Galiyev'in siyasal düşüncesi ve Galiyevci stratejilerin güncel etkileri üzerinde durulmuştur. ~Jg!^^
Özet (Çeviri)
158 ABSTRACKT This essay named“Sultan Galiyev's Political Thought”is prepared as a post graduate thesis work and consist of four major parts. In the start of the paper it's tried to be explained why Galiyev's personality as a leader of a spesific fraction during the Soviet Revolution is still very important considering the current debates and discussions. The First part of the paper examines the properties of the social and historical conditions in his period and focuses on the position of the Asian Muslims in the history of Russian and the colonialism. In this case I attempt to describe both theoretical and practical development ways of socialism in the period of Soviet Bolshevik Revolution and I also appreciate the Muslim Socialist Movement and Bolshevik Revolution comparatively. İn the second part of the paper, the short political story of Galiyev, The Committee of Muslim Socialists (MUSCOM), Molla Nur Vahidov who is the leader of the committee, and the activities of Sultan Galiyev and Molla Nur Vahidov within the committee and finally their relations with the Bolsheviks are examined. The third and the last part of the paper focused on the recent effects of Sultan Galiyev's political thought and Galiyevist political strategies on actual policies.